Trump destekçileri Kongre’yi bastı: 4 ölü

Trump’ın destekçilerin işgal ettiği ABD Kongresi’nde yaşanan olaylarda 4 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

785 kez okundu.
Trump destekçileri Kongre’yi bastı: 4 ölü

 ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri, seçilmiş Başkan Joe Biden’ın seçimlerdeki zaferinin resmileşmesi için Kapitol’de gerçekleşen oturumu bastı. 
 
Başkent Washington polisinin yaptığı açıklamaya göre, olaylar sırasında biri polis tarafından vurulan bir kadın olmak üzere toplam 4 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklandı. 
Polis, olaylarda 52 kişinin de gözaltına alındığını belirtti.
 
Öte yanda iki bombanın da etkisiz hale getirildiği açıklandı. 
 
WASHİNGTON’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
 
Yaşanan gelişmelerin ardından Washington’da alınan sokağa çıkma yasağı da uzatıldı. Washington’da 15 günlük acil durum ilan edildi ve sokağa çıkmak yasaklandı. 
Sokağa çıkma yasağına uymayanların ise tutuklanacağı belirtildi.
 
PENCE SIĞINAKTAN KAÇIRILDI
 
Olaylar, Trump’ın konuşmasında seçimi Kongre’de tersine çevirmeyi reddeden Başkan Yardımcısı Mike Pence’i eleştirmesinin ve destekçilerini Kongre binasına çağırmasının ardından patlak verdi.
 
Trump’ın konuşması sonrasında Kongre’ye yürüyen bir grup eylemci kapıları kırarak içeri girerken, Senato’daki oturuma başkanlık yapan Başkan Yardımcısı Mike Pence sığınaktan tahliye edildi. Temsilciler Meclisi üyelerinin büyük kısmı da salondan çıkarıldı. 
 
SİLAHLI EYLEMCİLER BİNADA
 
Bazı eylemcilerin silahlı olduğu ve Temsilciler Meclisi’nin girişinde polisle çatışma riski bulunduğu belirtildi. Salonun dışında göz yaşartıcı gaz atıldığı aktarılırken, Temsilciler Meclisi üyelerine de tahliye edilmelerinden önce gaz maskesi dağıtıldı. Senato’ya giren eylemciler de içeride slogan atarken görüntülendi.
 
Destekçilerinin Kongre binasına girmesinin ardından, Trump’tan da yeni açıklama geldi. Trump göstericilere ‘polise destek olup’ barışçıl kalmaya davet etti.
 
BİDEN: YAPILAN PROTESTO DEĞİL KALKIŞMADIR
 
ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, olaylar ardından açıklama yaptı.
 
Trump’ı ulusal kanallara çıkıp açıklama yapmaya çağıran Biden, şunları belirtti:
 
"Demokrasimiz benzeri görülmemiş bir saldırı altında. Bu kaotik manzara gerçek Amerika'yı yansıtmıyor ve derhal sona ermeli. Bunu yapanlar kanunsuz aşırılıkçılar. Yapılan protesto değil bir kalkışmadır. Demokrasinin simgesi olan ülkemizin bu aşamaya gelmesi beni şoke etti. Başkan Trump sorumluluk almalı ve kaosu durdurmak için ortaya çıkmalı. Güvenliğim, güvenliğimiz ve yemin törenim için endişeli değilim.”
 
Trump yanlılarının Kongre binasını işgali nedeniyle yarım kalan Kongre oturumu, Joe Biden'ın seçim zaferini onaylamak üzere yeniden başladı.

 

(MA)

Trump destekçileri Kongre’yi bastı 4 ölü
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hayallerinin peşinden giderek çiftliğini kurdu
Hayallerinin peşinden giderek çiftliğini kurdu
Çavuşoğlu İranlı mevkidaşı Zarif ile görüştü
Çavuşoğlu İranlı mevkidaşı Zarif ile görüştü