"İyi ki umut, iyi ki dayanışma"

Kütüphanede çalışan bir arkadaşımızın kitaba olan sevgisiyle başladı dayanışma platformunun inşası. Bireysel olarak ve sosyal medya üzerinden köy okulundaki çocuklara gücü ve imkanı yettiğince kitap temin etmeye çalışan arkadaşımız bu vesileyle köy okulunda okuyan ve kitaptan yoksun yaşayan yürekleri bir nebzede olsa kitaplarla buluşturmuştu.

1143 kez okundu.
Advert

 

Bireysel olarak başlayan bu hikaye çığ gibi büyüyecek binlerce yüreğe dokunma şansına sahip olacaktı.

Önceleri dört gönüllü arkadaş ile başlayan bu tatlı yolculuk, zamanla çoğaldı ve 120 kişilik bir aile oldu.

Kan bağı olmadan gönül bağı kurduk aramızda parçaydık ve birleştik bütün olduk. İyilik güzellik getirecek bir amaç uğruna.

 Temel amacımız kitap iken yoksul ailelerede  destek olduk ve ihtiyaçlarına karşılık olarak ne kadar yapabiliyorsak  yardımda bulunduk. Erzak, giyim ve  temel İhtiyaçlar olarak bir çok eksiği gidermeye çalışıyoruz.

Amaçlarımız çoğaldı ama niyetimiz hep aynıydı. Elimizden-yüreğimizden geldiği kadarıyla insanların yardımına koşmak ve yardım etmek isteyen insanları da tek çatı altında toplamak ve ortak gaye uğruna mücadele etmek paha biçlmez bir duyguydu bizim için.

 Farklı bölümlerde okuyan ama  yürekleri bizimle atan ve bir olan 120 kişilik gönüllü gurbumuz var . Önceliğimiz  kütüphanesi olmayan köy okullarına kitap götürüp kütüphane inşa etmek. Bu yolda bizlere destek olarak nazım gökel kendi iş yeri olan nazım kitabevinde kumbara ve  köy okullarına  kitap desteğinde bulunmak adına bizim için kitap yardımı toplamaktadır.

Grupta olan arkadaşlar olarak her ay düzenli bir şekilde kimseyi zora sokmadan kendi aramızda bir şeyler toplayıp eksiklerimizi gidermeye çalışıyoruz.

Grubu kuran ve bizleri bir araya getiren arkadaşımız yardımı toplar ve bir ay içinde listeye eklediğimiz yoksul ailelerimiz için erzak, giyim ve temel  ihtiyaçlar olmak üzere bir çok eksik giderilmiş olur.

Veyahut bir köy okulunda kütüphane kurulur. Türkiye'nin dört bir yanından işçi emekçi gönüldaşlarımız vardır . Kimi öğrenci bursundan kimi günlük çalıştığı işten bizlere katkı sağlar. onların uzakta olup ama bizlere olan destekleri ve güvenleri platformumuzu ayakta tutmaktadır.

 Dayanışma platformu olarak güven esas alınır ne alınmışsa kayıt altına alınır ve bir yılın sonunda bunlar değerli destekçilerimize sunulur. Birlik beraberlik ve dayanışma duygusu  yardımlarımızın artmasına da ve nice insanlara ulaşmasına vesile olmuştur .

Yol arkadaşlarımızın varlığı bizleri her manada olumlu yönde etkiler ve özverili çalışmalarımızın sürekliliğini sağlar.  Kişilik olarak farklı insanlarız farklı ailelerden geliyoruz çünkü . Ama söz konusu iyilik ve çocuklara yardım olunca bir ormanın ağaçları gibi oluruz tek gayemiz olur o vakit iyilik adına elimizden geleni fazlasıyla yapmak.   Ve o zaman varırız yaşamın eşsiz tadına..

Her ay toplantı yapılmasina özen gösterilir. Toplantı yeri ve saati grup yöneticileri olan 6 arkadaşımız tarafından WhatsApp dayanışma platformu grubunda paylaşılır.

Toplantının  yapılmasındaki önemi platformun daha etkin hale getirmek için kararlar alınması ve bunu grup üyeleri ile paylaşılması . Herkesin fikri bizim için kıymetli olup demokrasi çerçevesinde aynı amaç doğrultusunda güzel sonuçlar aldık.. İstagram ve Twitter hesaplarımız vardır. Yaptığımız yardımları resmedip paylaşmak platformun  etkinliği için önemli olup insanların güvenini kazanmak ve yaptıkları yardımın boşa gitmediğini yerini bulduğunu insanlara göstermek içindir. Grup üyeleri Sosyal medyadaki paylaşımları paylaşır ve kitleyi artırıp yardımların büyümesine destek olurlar .

2020 yılında neler yapmışız gelin birlikte bakalım.

5250 kitap ulaştırılırdı çocuk yüreklere 

Bayram öncesi 100 tane çocuğa bayramlık alındı.

25 aileye erzak yardımında bulunuldu.

Köy okullarındaki kütüphanelere zeka oyunları gönderildi. 

Kış mevsiminde 100 çocuğa atkı bere bot kıyafet vb temel ihtiyaçlar ulaştırıldı .

Daha 2021 nin başındayken 2020 yılında yapılan yardımların bir kısmına ulaşıldı şimdiden

Amacımız daha çok insana ulaşmak ve umut olmaktır.

 Birlikte hareket etmenin ve özveriyle çalışmanın önemini bu zaman diliminde çok daha iyi anladık.

Bu güzel yolda çalışan emek veren insanlar, diğer insanların derdiini kendi derdiymiş gibi görür ve bu uğurda emek  sarf eder.

Gönüldaşlarımız sayesinde birlik beraberlik ve dayanışmanın verdiği umutla geleceğimiz olan çocuklarımıza,

 Kitap göndermeye ve onların yüzündeki masum tebbessüme sebep olmak için elimizden geleni yapacağız.

Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler sevgiler.

İYİ Kİ VARSINIZ.

SLOGANIMIZI EN GÜR SEDA İLE SÖYLÜYORUZ;

"İYİ Kİ UMUT, İYİ Kİ DAYANIŞMA"

"Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

Ve bir orman gibi kardeşçesine

Bu hasret bizim!"

Dayanışma Platformu

Haber Betül Yılmaz Abdulbaki Turan

 

"İyi ki umut iyi ki dayanışma"
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege Denizi’nde deprem
Ege Denizi’nde deprem
Barış Annesi Muhlise Kına yaşamını yitirdi
Barış Annesi Muhlise Kına yaşamını yitirdi