CHP'li Tanal'dan TİGEM talebi: Hayvanlar aç kalıyor!

CHP'li Tanal, Ceylanpınar TİGEM çevresinde otlatma yasağının kaldırılmasını istedi

2160 kez okundu.
CHP'li Tanal'dan TİGEM talebi: Hayvanlar aç kalıyor! Advert

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde bulunan TİGEM çevresindeki otlatma yasağının kaldırılmasını istedi.

Tanal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Ceylanpınar'da TİGEM'in etrafındaki köylerde uygulanan otlatma yasağının, yem fiyatlarının yüksekliğinin de eklenmesiyle bölgedeki üreticiyi çaresiz bıraktığını söyledi.

Yasağa uyulmadığı gerekçesiyle el konulan hayvanları geri almak isteyenlerin ceza ödediklerini belirten Tanal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den bu soruna çözüm getirmesini talep etti.

Tanal, "Ceylanpınar TİGEM'de dünyadaki ilk koyun ve kuzu gözaltı merkezleri kurulmuştur. 40'a yakın hayvan gözaltında. Acınacak haldeyiz. Bu bahar ayında otlatılması gereken hayvanlara bir nevi ev hapsi verilmiş durumda. Yem fiyatları çok yüksek olduğu için hayvanlar aç kalıyor. Bu ev hapsiyle hem hayvanlar hem üretici mağdur ediliyor. Keyfi ve yasakçı bu tutumdan vazgeçilmesini ve yasağın ortadan kaldırılmasını istirham ediyoruz." diye konuştu.

DEDAŞ'ın, ilde borçlarını ödemeyenlerin elektriğini kestiğini, bu nedenle öğrencilerin uzaktan eğitime erişemediğini ve mahsulün sulamaya en çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde üreticinin mağdur edildiğini anlatan Tanal, bu sorunun çözümü için tarımsal sulamada kullanılan elektriğe devlet desteği verilmesini önerdi.

CHP'li Tanal, iktidarın, arazi toplulaştırma konusundaki hatalı politikalarının ise Şanlıurfa'da ölümlü kavgalara neden olduğunu savundu.

 

RHA

SON DAKİKA | ise şanlıurfa bir Şanlıurfa'da ilk
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siirt’te trafik kazası
Siirt’te trafik kazası
Derik’teki silahlı kavga: Bir ölü 2 yaralı
Derik’teki silahlı kavga: Bir ölü 2 yaralı