Büyükşehir'den Ağaç kesildiği İddialarına Yanıt

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi , bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan ve Büyükşehir Belediyesinin ağaç kestiği iddia edilen yazılara ilişkin açıklama yaptı. yapılan açıklamada, ağaç kesildiğinin iddia edildiği bölgede ŞUSKİ'ye ait su arıtma tesisi bulunduğunu söz konusu alanda bazı kuruyan ağaçların Orman İşletme Şefliğinden alınan izin sonucu kesildiğine dikkat çekti.

2126 kez okundu.
Büyükşehir'den Ağaç kesildiği İddialarına Yanıt Advert

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, İddiaya konu olan saha; 503/1 ada parsel olup, bu arazide ŞUSKİ’ye ait Atıksu Arıtma Tesisi bulunmaktadır.

 

223 dönümlük söz konusu tesisin yaklaşık 10 dönümünde çevreci ve yenilenebilir enerji kaynağı olan GES projesi yapılmıştır. Elektronik ihale ile ihale edilmiştir. 4 istekli katılım sağlamıştır. En düşük teklif veren firmada kalmıştır.

Söz konusu GES alanı içinde 36 adet ağacın bir kısmı kurumuştu. Ağaçların kaldırılması için Şanlıurfa Orman İşletme Şefliğinden izin alınmıştır.

Bu sahaya kurulan GES KDV dahil 3.165.786 TL’lik yatırım olup, yıllık yaklaşık 1.000.000 TL kazanç Müdürlüğümüze sağlayacaktır. Sağlanan bu gelir ile Urfalı hemşerilerimize içme ve kullanma suyu temin edilmektedir. Kaldırılan ağaçlara karşın, alan geneline 11 Kasım 2020’de 400 ağaç fidan dikimi gerçekleştirilmiştir. Ve santralin üretmiş olduğu elektrik ile önlemiş olduğu karbondioksit salınımı sayesinde, yıllık 20.000 eşdeğer ağacı koruma altına almıştır.

 

Kamuoyuna saygı ile sunulur.'

Büyükşehir'den Ağaç kesildiği İddialarına Yanıt
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ticaret Bakanlığı'ndan açıklama
Ticaret Bakanlığı'ndan açıklama
Batman’da sağlık çalışanlarına saldırı
Batman’da sağlık çalışanlarına saldırı