Komşu Antep’te 2 tane var! Urfa’da esamesi okunmuyor

Şanlıurfa’da yıllardır kurulacağı söylenen ama sadece sözde kalan vakıf üniversitesi Gaziantep’te iki tane varken, Şanlıurfa’da ise bulunmuyor. Vakıf üniversitelerinde okumak isteyen Şanlıurfalı gençler ya Gaziantep’in ya İstanbul’un bazen de Kıbrıs’ın yolunu tutmak zorunda kalıyor.

1274 kez okundu.
Komşu Antep’te 2 tane var! Urfa’da esamesi okunmuyor Advert

Şanlıurfa Gaziantep’in her anlamda gerisinde kalmışlığı yaşarken, konu eğitime gelince Şanlıurfa’nın komşusundan kaldığını görebilmek mümkün oluyor.

KOMŞUDA 2 TANE VAR

Türkiye’de bulunan vakıf üniversitelerinin sayısı açıklandı. Türkiye’de bulunan vakıf üniversite sayısı 70 olarak açıklandı. Bu üniversitelerin 43’ü İstanbul’da bulunurken, bu sayının içinde Gaziantep’te yer aldı. Komşu Gaziantep’te Sanko Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi olmak üzere 2 adet vakıf üniversitesi bulunuyor.

URFALILAR BAŞKA İLLERİN YOLUNU TUTUYOR

Türkiye’nin en büyük sekizinci kenti olan ve barındırdığı genç nüfusu ile ülkede adından söz ettiren Şanlıurfa’da 1 tane bile vakıf üniversitesi yok. Vakıf üniversitelerinde okumak isteyen Şanlıurfalı gençler ya Gaziantep’in ya İstanbul’un bazen de Kıbrıs’ın yolunu tutmak zorunda kalıyor.

NEDEN TEŞVİK YOK?

Öte yandan kentin siyasilerinin ve STK’larının vakıf üniversite kurulması için neden adım atmadıkları ve üniversite açılması için neden teşvik girişimlerinde bulunmadığı ise merak konusu oldu.

 

(RHA)

 

 

# SON DAKİKA | olan şanlıurfa bulunan Olarak ise her oldu?
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul için fırtına uyarısı
İstanbul için fırtına uyarısı
İzmir'de vapur seferleri iptal edildi
İzmir'de vapur seferleri iptal edildi