Şanlıurfa Halkın alım gücü düşünce halka tatlı da ‘lüks’ oldu

Şanlıurfa'da yıllardır halka tatlı satan Mehmet Başkurt, yaşanan ekonomik krizden dolayı halkın alım gücü düştüğü için fiyatı en ucuz olan halka tatlının bile yurttaşlara "lüks" geldiğini söyledi.

1413 kez okundu.
Şanlıurfa Halkın alım gücü düşünce halka tatlı da ‘lüks’ oldu Advert

Türkiye’de artan vaka sayıları, derinleşen ekonomik krizle beraber halkın alım gücü düştü. Yapılan araştırmalara göre de halkın önemli gündemlerinden biri yaşanan ekonomik krizdir. Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Servisi'nin (SAROS) Mart ayı Gündem ve Siyaset Araştırması’nda "En önemli gündem nedir" sorusuna yurttaşların yüzde 30,6'sı ekonomi yanıtını verdi. 
 
İşsizlik, ekonomik kriz, alım gücünde düşüşün yaşandığı bir dönemde Ramazan ayını karşılayan halkı zor günler bekliyor. Ramazan'da Urfa’da en çok tüketilen tatlılar arasında yer alan halka tatlısının yapımında kullanılan malzemelere artarda yapılan zamlarla, tatlı fiyatları da arttı. 


 
Şanlıurfa-Halfeti yolunun kenarında yıllardır susamlı halka tatlısı satan Mehmet Başkurt, eskiden herkesin alabildiği halka tatlısının artık “lüks” olduğunu söyledi. Modifiye ettiği aracının kasasında 10 yıldır tatlı yapıp satan Başkurt, tatlı sattığı yerlerde şikayetler üzerine zabıtalar tarafından birçok kez engellendiğini anlattı. Başkurt, tatlı satmak için sürekli gezdiğini dile getirdi.
 
EN KÖTÜ YIL
 
Tatlı yapımında kullanılan malzemelere sürekli zam geldiğini ifade eden Başkurt, “Kazancımız her geçen gün azalıyor. Masrafımız çok ama kazancımız az. Salgından kaynaklı son 10 yılda en çok etkilendiğimiz yıl oldu. Çok zorlanıyoruz, salgından kaynaklı yıllardır biriktirdiğimizi yedik” ifadelerini kullandı. Birkaç yıl öncesine kadar herkesin alabildiği ucuz bir tatlı olan halka tatlısının da artık yurttaşların almada zorlandıklarını söyleyen Başkurt, “Herkesin bütçesine uygun olan bir tatlıyken, şimdi insanlar alırken tepki göstermeye başladı. Fiyatının yüksek olduğunu söylüyorlar. Kazancı az olduğu için fiyatı yükseltmek zorunda kaldık” şeklinde konuştu.


 
6 TL ZAM 
 
Susamla yapılan halka tatlısının kilosunu 15 TL´ye, tanesini ise 2 TL’ye sattığını belirten Başkurt, “İki ay önce kilosunu 13 TL’den satıyorduk. Bir yılda 6 TL zam yapmak zorunda kaldık. Dolar kurundan kaynaklı olduğunu söylüyorlar ama dolar yükseldiğinde malzemeye zam geliyor, dolar düştüğünde fiyat inmiyor. Kimi müşteriler fiyat sormadan alacağı tatlı miktarını söylüyor, ancak fiyatı öğrenince vazgeçenler oluyor” dedi.

 

(Kaynak:MA)
 

Halkın alım gücü düşünce halka t atlı da ‘lüks’ oldu
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Babacan’dan Bayram Mesajı
Ali Babacan’dan Bayram Mesajı
Galatasaray Hatıra Ormanı bu sefer Denizli’de hayata geçirildi
Galatasaray Hatıra Ormanı bu sefer Denizli’de hayata geçirildi