Türkiye ve Libya arasında 5 anlaşma imzalandı

Türkiye ve Libya arasında 5 anlaşma imzalandı. İmza töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’ya yarın 150 bin aşının teslim edileceğini duyurdu.

1121 kez okundu.
Türkiye ve Libya arasında 5 anlaşma imzalandı Advert

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Libya Başbakanı Dibeybe’nin katılımıyla iki ülke arasında 5 anlaşma imzalandı.

Bu kapsamda, "Libya'da Elektrik Santrali Yapımına İlişkin Protokol", "Libya'da 3 adet Elektrik Santrali İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı", "Trablus Havalimanı Yeni Uluslararası Terminal İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı" ve "Trablus'ta Yeni Bir Alışveriş Merkezi İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı" imza altına alındı.

"Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Devleti Milli Birlik Hükümeti Arasında Medya Alanında Stratejik İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı" ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Libya'nın İletişim ve Siyasi İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Velid Ammar Muhammed El-Lafi tarafından imzalandı.

Törende ayrıca Erdoğan ile Başbakan Abdülhamid Dibeybe, iki ülke arasındaki "Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Birinci Toplantısı Ortak Bildirisini" imzaladı.

İmza töreni ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

'LİBYA'YA 150 BİN DOZ AŞI GÖNDERECEĞİZ'

Toplantıda konuşan Erdoğan, "Libya'nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunması, Libya halkının refahı öncelikli hedefimizdir" dedi.Erdoğan, "(Libya'da) Hak, adalet ve meşruiyet yerine darbenin ve darbecilerin yanında saf tutanlar bu katliamlara ortak olmuşlardır. Bundan böyle önceliğimiz (Libya) Milli Birlik Hükümeti'nin yetkisinin ve egemenliğinin ülke sathına teşmil edilmesidir. Libya'ya verdiğimiz destek Trablus'un düşmesini önlemiş, yeni katliamların önüne geçmiş ve ateşkesi sağlamıştır. Türkiye olarak, (Libya) Milli Birlik Hükümetine evvel ki meşru hükümetlere olduğu gibi her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Türk özel sektörünün Libya'ya geri dönüşünü hızlandıracak adımlar üzerinde fikir birliğine vardık. Yarın 150 bin aşıyı kendilerine teslim edeceğiz. Aşı dışında ilaç da aktaracağız" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın ardından söz alan Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe de, "Türkiye'nin Libya'da kalıcı ateşkese yönelik desteğinden dolayı müteşekkiriz. Türkiye ile Enerji alanındaki iş birliğini de geliştirme arzusundayız" diye konuştu.

 

(MA)

Türkiye ve Libya arasında 5 anlaşma imzalandı
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Babacan’dan Bayram Mesajı
Ali Babacan’dan Bayram Mesajı
Galatasaray Hatıra Ormanı bu sefer Denizli’de hayata geçirildi
Galatasaray Hatıra Ormanı bu sefer Denizli’de hayata geçirildi