TIR şoförü Saraks Sınır Kapısı’nda darp edildi

IĞDIR - TIR şoförü Hakkan Akkuş, İran ve Türkmenistan arasında bulunan Saraks Sınır Kapısı’nda darp edildi.

1172 kez okundu.
TIR şoförü Saraks Sınır Kapısı’nda darp edildi Advert

Iğdır’dan Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Gürbulak Sınır Kapısı’ndan geçerek, Türkmenistan ve İran arasındaki Saraks’a yük taşıyan TIR şoförü Hakkan Akkuş’un, 4 Nisan’da sınır kapısında İranlılar tarafından darp edildiği ortaya çıktı. Yaşananlara ilişkin aradığımız Akkuş, uğradığı saldırıyı şöyle anlattı: “İran’da sorunlar yaşadık, en son kuyruk sırasında beni sollamaya çalışan İranlılar, kendileri arabalarının aynasını benim arabaya çarpıp kırdılar. Kendileri suçlu olduğu halde, bizden para istediler. Bizde vermedik ve bundan dolayı 4 kişinin saldırısına uğradım. Kanlar içinde kalmama rağmen, 2 saat boyunca ne ambulans nede güvenlik gelmedi. Türkiye’nin plakası olunca da orda sahipsiz olduğumuzu düşündüler. İran da genellikle rüşvet olayı var, yabancı olduğumuzdan dolayı ikinci sınıf muamele görüyoruz” dedi. 


 
ARACINA EL KONULDU
 
İran’da önceliğin her zaman kendi ülke arabalarına verildiğini belirten Akkuş, olay yeri inceleme gerekçesiyle aracına el konulduğunu ve 4 Nisan’dan bu yana aracının kendisine verilmediğini söyledi. 
 
‘SIKINTI YAŞIYORUZ’
 
Gürbulak Sınır Kapısı’ndan geçtikten sonra diğer ülkelerde ve sınır kapılarında sürekli sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Akkuş, en çok sıkıntıyı ise İran’da yaşadıklarını dile getirdi. Akkuş, “Daha önce de ölen, yaralanan, sakat kalan arkadaşlarımız oldu. Bu olayları maalesef çok yaşıyoruz. Bana en son 4 kişinin saldırmasından dolayı şuan da sol gözüm görmüyor” diye konuştu. 
 
‘SAHİPSİZ KALIYORUZ’
 
Olaydan sonra konsolosluk yetkililerinin geldiğini söyleyen Akkuş, “Bize ‘Yaşananları Dışişlerine bildirdik’ dediler ama o konuda pek umutlu değiliz. Çünkü olay yeterince duyulmadı. Bizde buradan yetkililere çağrı yapmak istedik ama umursayan, ilgilenen yok. Bizi oralar da yalnız bırakıyorlar, sahipsiz bırakıyorlar. Bütün gümrüklerde sahipsiz kalıyoruz” ifadelerini kullandı. 


 
KONU MECLİSE TAŞINDI 
 
Akkuş’un yaşadıklarına ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Habip Eksik, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Saraks Sınır Kapısı’nda bekletilen TIR şoförlerinin İranlı şoförler, güvenlik güçleri ve memurların tacizine uğradığını belirten Eksik, Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’a şu soruları sordu: 
 
* Hakan Akkuş adlı TIR şoförüne niçin saldırı düzenlenmiştir?
 
* Bakanlık olarak İran hükümeti ile görüşme yapılmış mıdır?
 
* Bir gözünü kaybettiği belirtilen Hakan Akkuş ile Bakanlık olarak bağlantı sağlanmış mıdır?
 
* Bu olayda sol gözünü kaybettiği belirtilen Hakan Akkuş’un sağlık giderleri karşılanmış mıdır?
 
* İran hükümeti tarafından el konulan araçların akıbeti nedir?
 
* Türkiye plakalı araçlar tampon bölgede deyimi yerindeyse soyulmaktadır, bu konuda bir girişiminiz olacak mıdır?
 
* Sınırlarda can güvenliği kalmayan TIR şoförlerinin durumlarının iyileştirilmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır?”

 

(MA)

TIR şoförü Saraks Sınır Kapısı’nda darp edildi İran
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Van’da bir işçi elektrik akımına kapıldı
Van’da bir işçi elektrik akımına kapıldı
Davutoğlu’ndan Erdoğan’a: Siz de iktidara veda vaktinin geldiğini anladınız
Davutoğlu’ndan Erdoğan’a: Siz de iktidara veda vaktinin geldiğini anladınız