Şanlıurfa’da sokağa çıkma kısıtlaması, 23 Nisan ve çocuklar!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tatili ile pandemi yasağına rağmen Şanlıurfa sokakları çalıştırılmak zorunda bırakılan çocuklarla dolu. Bazı çocuklar ayakkabı boyacılığı yaparken, bazıları da çöplerde kağıt topluyor veya cami önlerinde dilendiriliyor. Hal böyle olurken, Çocuk Bayramı Şanlıurfalı birçok çocuğa uğramadı.

1207 kez okundu.
Şanlıurfa’da sokağa çıkma kısıtlaması, 23 Nisan ve çocuklar! Advert

Türkiye genelinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın resmi tatil olması dolayısıyla bu hafta sonuna özel 82 saat uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamalarıyla birleştirildi.  Buna rağmen Şanlıurfa sokakları çalıştırılan çocuklarla dolu.

ÇOCUK BAYRAMI’NDAN HABERİ YOK

 Sokağa çıkma yasağına rağmen Eyyübiye ilçesinde bulunan Hüseyin Paşa Camii önünde ayakkabı boyacılığı yapan 10 yaşındaki kız çocuğu Y., para kazanmak zorunda olduğunu söylüyor. Suriyeli Y., 6 yıl önce Türkiye’ye sığınmak zorunda kaldığını ve 4’üncü sınıf öğrencisi olduğunu dile getirdi.

Uzaktan eğitime erişemediğini belirten Y., okul çantasına yerleştirdiği ayakkabı boyalarıyla camiye namaz kılmaya gelen kişilerin ayakkabılarını boyadığını ifade etti. Y., sokağa çıkma yasağı ve “ 23 Nisan Çocuk Bayramı”ndan ise haberi yok.

SOKAK HAYVANLARINI BESLEYEN ÇOCUKLAR

Ellerinde kemik poşetleriyle dolaşan F. (13), A. (9) ve A. (11) isimli mülteci çocuklar da aç kalan sokak hayvanlarını beslediklerini dile getirdi. Sokak hayvanlarını çok sevdiklerini anlatan çocuklar, kasaplarda topladıkları kemiklerle aç hayvanları besliyorlar.

 

Urfa’da sokağa çıkma kısıtlaması 23 Nisan ve çocuklar!
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Babacan’dan Bayram Mesajı
Ali Babacan’dan Bayram Mesajı
Galatasaray Hatıra Ormanı bu sefer Denizli’de hayata geçirildi
Galatasaray Hatıra Ormanı bu sefer Denizli’de hayata geçirildi