Balıklıgöl’ün ikizi bulundu: Bakın nerede?

Şanlıurfa’da bulunan ve kutsal kabul edilen Balıklıgöl’ün ikizi çıktı. Erzurum Aziziye’de bir Balıklıgöl daha olduğu ve aynı isimle o mekanın da kutsal kabul edildiği öğrenildi.

1277 kez okundu.
Balıklıgöl’ün ikizi bulundu: Bakın nerede? Advert

Şanlıurfa’da bulunan, kutsal kabul edilen ve her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Balıklıgöl’ün ikizi bulundu hem de Erzurum’da.

EFSANELERİ DE VAR

Merkez Aziziye ilçesine 6 kilometre uzaklıkta Söğütlü köyündeki Balıklıgöl ile ilgili çeşitli efsane ve söylentiler bulunuyor. Bu söylentilerden biri, Anadolu´nun fethi sırasında Türk akıncıların savaşta bu gölde su içerken arkalarından vurularak şehit oldukları ve Allah tarafından balık oldukları anlatılıyor. Efsaneye göre; bir gün, köyden bir adam gölde tuttuğu balıkları eve getirir ve karısına kızartmasını söyler. Söyler ama, bu balıklar balık değil, balık gibi görünseler bile her biri Allah tarafından balığa çevrilen şehit akıncılardır. Kadın balıkları tavaya koyar ve kızarmaya başladığında, balıklar tavadan kaybolur.

Adam ve eşi gördükleri durum karşısında hayrete düşerler ve korkudan evden ayrılıp göle giderler. Çift, gördükleri manzara ile büyük şaşkınlık yaşar. Kızartmaya çalıştıkları balıklar sırtları kızarık şekilde gölde yüzmektedirler. O günden sonra bu balıklar kutsal sayılır ve hiç kimse bu gölden balık tutmaz. Göldeki balıkların her birinin muhtelif yerleri yanık gibidir. Bunun tavadaki kızarıklıktan kaynaklandığı ileri sürülüyor.

Türkiye'nin en soğuk yerleşim alanlarının başında gelen Erzurum'da bulunan ve kutsal olarak nitelendirilen Balıklıgöl, Sibirya soğuklarında bile donmuyor.

 

(RHA)

 

# SON DAKİKA | merkez .Şanlıurfa şanlıurfa ilgili bir Olarak Gibi
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Babacan’dan Bayram Mesajı
Ali Babacan’dan Bayram Mesajı
Galatasaray Hatıra Ormanı bu sefer Denizli’de hayata geçirildi
Galatasaray Hatıra Ormanı bu sefer Denizli’de hayata geçirildi