DEVA, sporculara sahip çıktı‘

DEVA, sporculara sahip çıktı‘Muafiyet, tüm sporcuları kapsamalı’

564 kez okundu.
DEVA, sporculara sahip çıktı‘ Advert

DEVA Partisi Gençlik Politikaları Başkanı Doğa Şanlıoğlu, kapanma döneminde muafiyet şartlarının sporcular için genişletilmesi gerektiğini savundu. Muafiyet kapsamına kapanmadan belli bir süre sonra müsabakası bulunan ve TOHM veya SEM bünyesinde olmayan sporcuların da dahil edilmesini isteyen Şanlıoğlu, sporcuların kulüp tesislerinde çalışmalarına izin verilmesi gerektiğini ifade etti.

DEVA Partisi Gençlik Politikaları Başkanı Doğa Şanlıoğlu, 17 Mayıs’a kadar sürecek olacak kapanma tedbirlerinden muaf tutulanlar arasında tüm sporcuların olmamasını eleştirdi. Muafiyet şartlarının açıkça ve ayrıntılı şekilde düzenlenerek kapsamın genişletilmesi gerektiğini söyleyen Şanlıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

‘Genelge açık değil’

“Öngörülen sokağa çıkma yasağında Bakanlık tarafından muaf yerler ve kişiler açıklandı fakat yapılan düzenlemeler sebebiyle sporcular yine mağdur oldu. Mağduriyetlerden ilki, Bakanlığın belirlediği şartlarda hangi sporcuların yasaklardan muaf olduğunun belirsiz ve yoruma açık olmasından kaynaklanıyor. Genelge açık bir dille yazılmamış. Bu durum her valilik, spor genel müdürlüğü ve federasyonun kendi yorumuna göre hareket etmesine ve karışıklık doğmasına sebep oluyor.

‘Muafiyete amatör sporcular dahil değil’

“Milli sporcular ile profesyonel müsabakalardaki sporcu, yönetici ve diğer görevliler kısıtlamalardan muaf tutuluyor. Fakat futboldan başka spor dallarının da olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Yüzme, atletizm gibi spor dallarında Dünya şampiyonlarının statüsü dahi amatör sporcu olarak geçiyor. Muafiyet uygulamasının amatör sporculara doğru genişletilmesi gerekiyor ki sporcular çalışmalarına devam edebilsin.”

‘Bazı sporcuların antrenman hakları engelleniyor’

“Ayrıca muafiyet listesinde, antrenman yapabilecek sporcular Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi (TOHM) ve Sporcu Eğitim Merkezi (SEM) bünyesindeki sporcularla sınırlı tutuluyor. Bu merkezlerin sporcusu olmayanların antrenman yapmaları engelleniyor. Oysa ülkemizde TOHM ve SEM sporcusu olmak yerine kendi kulübüyle çalışmayı seçen birçok üst düzey sporcu bulunuyor. Mağduriyetin giderilmesi için muafiyet kapsamı genişletilmeli; kapanmadan belli bir süre sonra müsabakası bulunan, TOHM veya SEM bünyesinde olmayan sporcular da yasaklardan muaf tutulmalı. Sporcuların kendi kulüplerinin tesislerinde çalışmalarına izin verilmeli.”

DEVA sporculara sahip çıktı‘ Muafiyet tüm sporcuları kapsamalı’
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haramidere’de bir metrobüs rehin alındı
Haramidere’de bir metrobüs rehin alındı
İstanbul’a Gelen Turist Sayısı Yüzde 47,7 Azaldı
İstanbul’a Gelen Turist Sayısı Yüzde 47,7 Azaldı