Şanlıurfa'da çöl çekirgesi endişesi! Önlerine çıkanı yiyorlar

Güneydoğu Anadolu Bölgesi kentlerinden olan Şanlıurfa'da çöl çekirgesi endişesi yaşanıyor. İstilacı çekirgelerin önlerine çıkanı yedikleri biliniyor.

640 kez okundu.
Şanlıurfa'da çöl çekirgesi endişesi! Önlerine çıkanı yiyorlar Advert

Bu yılın ilk aylarında Doğu Afrika'da, Arap yarımadasında ve Körfez ülkelerinde etkili olan çöl çekirgeleri, Suriye'nin başkenti Şam'da daha sonra da güney rüzgarlarıyla Suudi Arabistan'dan Irak'a, Irak'tan da Türkiye'ye geldi.

Yılın ilk aylarında Doğu Afrika ülkelerinde görülmeye başlanan istilacı çekirge sürüleri Diyarbakır ve Şanlıurfa'daki sınır hattında görüldü.

UZMANLAR UYARDI!

Uzmanlar, bazı şehirlerin sınır hattında görülmeye başlayan çöl çekirgelerinin, ilaçlama yapılmaması ve çiftçilerin de dikkat etmemesi halinde Türkiye için de bir tehdit oluşturma ihtimali olduğunu ifade etti.

URFA’DA DA GÖRÜLDÜ

Afrika'nın kuzeyinden gelerek Suudi Arabistan üzerinden İran ve Pakistan güzergahından Hindistan ve Çin'e kadar giden istilacı çekirgelerin rüzgarın etkisiyle Suriye'ye geçtiği belirtildi. Suriye'nin Deyrizor kentinde görülen istilacı çekirgenin Şanlıurfa'nın Birecik ile Suruç ilçesinde sınır hattına yakın bölgede görülmesi başta çiftçiler olmak üzere birçok kişide endişeye neden oldu.

(RHA)

# SON DAKİKA | bir olan şanlıurfa Etti Daha Geldi ilk
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Geleceğin Kadın Sporcuları Başarıya Koşuyor
Geleceğin Kadın Sporcuları Başarıya Koşuyor
Mobil kuaför tırı Gazipaşa’da
Mobil kuaför tırı Gazipaşa’da