Aktaş Türkiye birincilerini kabul etti

Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan v. Kenan Aktaş Mola uygulaması ileTÜBITAK 2204 -A Lise öğrencileri Araştırma proje yarışmasında Türkiye birinciliğini kazanan Suruç Fen Lisesi öğrencilerini makamında kabul etti. Aktaş başarılarından dolayı öğrencileri Tam Cumhuriyet Altını ile ödüllendirdi.

712 kez okundu.
Aktaş Türkiye  birincilerini kabul etti Advert

 “MOLA” mobil uygulamasıyla öğrencilerde dijital bağımlılığın azaltılması, çocukların ve gençlerin sosyal yaşama yeniden yönlendirilmesi hedefleniyor.

Bu projede, teknoloji kullanımını kontrollü ve faydalı yönde etkilemeyi hedefleyen “MOLA” mobil uygulaması geliştirilmiştir. Uygulama özellikle okul çağındaki çocukları ve gençleri hedeflemekte ve onlara teknolojik öz denetim alışkanlığı kazandırmayı amaçlamaktadır.

“MOLA” uygulaması Android işletim sistemleri için geliştirilmiş ekran kullanım verilerini işleyen bir mobil uygulamadır. Ana ekranda öğrencinin kendisiyle özdeşleşeceği genç çizgi karakter; yakın sosyal çevresini temsil eden anne, baba, kardeş, arkadaş gibi yan karakterler bulunmaktadır. Kişi belirlediği ekran kullanım süresini aştığında bu karakterler yavaş yavaş ekrandan kaybolmakta ve ana karakter yalnız kalmaktadır. Bu sayede çocuğa ekran tüketimi arttıkça yakın çevresiyle temasın azalacağı hissettirilmektedir. Ayrıca uygulamada bulunan hatırlatıcılar sayesinde kişi gerçek yaşam aktivitelerine yönlendirilmektedir. EBA ders programı modülüyle canlı derslerden önce ekrana bildirim gönderilerek öğrencinin derse katılımı sağlanmaktadır. Diğer kullanıcılar “arkadaşlarım” kısmına eklenerek onların ekran kullanım süreleri gösterilmekte tatlı bir rekabetle kullanıcılar daha az ekran kullanımına teşvik edilmektedir.

          Uygulamada kilitleme, silme ya da ebeveyn kontrolü gibi dışsal denetimler kullanılmamış bunların yerine çocukta öz denetim, sorumluluk alma, teknolojik bilinçlenme gibi olumlu davranışlar oluşturulmak istenmiştir.

Öğrencileri ve idarecileri kabul eden Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan v. Kenan Aktaş burada yaptığı açıklamada Öğrencileri tebrik ederek.  ‘’ Türkiye’nin neresinde olursanız olun istekli, gayretli ve destek gördüğünüz takdirde başarı çok net bir şekilde geliyor. Bunu açık bir şekilde ifade etmemiz lazım.’’ Dedi. Konuşmasında Mekânların çok önemli olmadığını belirten Aktaş ‘’ Her şeyden önce Başarının temel sebeplerinden birisi gayret. Gayret sonucunda bakınız ki ortaya konulan başarı ortada.’’‘’ Bilimde de birinci olacağız. Çevrecilikte, şehircilikte, altyapı da ve üstyapı da bütün hizmetlerde biz Suruç’u bir numara yapmak zorundayız ve yapacağız. Yeter ki birlik beraberliğimizi daim kılalım.

Bu başarının en büyük göstergesi siz değerli öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz hep birlikte başardık. Mola programı ‘’ Öğrencilerde dijital bağımlığın azaltılması, çocukların ve gençlerin sosyal yaşama yeniden yönlendirilecek. ’Öğrencileri ve Öğretmenlerini tebrik eden Aktaş; ‘’ Eğer istenildiği takdirde başarının kolay bir şekilde geleceğini ortaya koymuş oldunuz. Yeter ki isteyelim, azimli olalım Suruç’tan da başarı çıkar başka ilçelerden de başarı çıkar. Buradaki temel püf noktası çalışmak, azimli olmak ve istekli olmak.’’ Dedi.

Öğrenciler Öğrenci Osman Gören, Muhammet Emre Bozkaya, Tuba Çınar konuşmaların ardından MOLA uygulaması ile ilgili sunum yaparken Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Kenan Aktaş öğrencileri Tam Cumhuriyet altını ile ödüllendirdi.

Görüşmede Suruç Milli Eğitim Müdürü  Mehmet Han Özdemir, Fen Lisesi Müdürü Muhittin Bozkaya ve Danışman öğretmen Rümeysa Kuzucu da hazır bulundu.

Suruç Fen Lisesi Psikoloji alanında, Bağımlılık ve Bağımlıklıkla mücadele tematik alanında öğrencilerde dijital bağımlılığın azaltılması, çocukların ve gençlerin sosyal yaşama yeniden yönlendirilmesi projesi ile  14 bin proje içerisinde 19 bin öğrenci arasında 2615 okul arasından 12 kategoriden birinci seçilerek Türkiye Birincisi olmuştur.

Birinci olan iller arasında Suruç’un yanı sıra İstanbul, Antalya, Ankara ve İzmir bulunuyor.

Aktaş Türkiye birincilerini kabul etti
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'li Tanal: Dolmabahçe'nin Altın Vazoları Nerede?
CHP'li Tanal: Dolmabahçe'nin Altın Vazoları Nerede?
Büyüksehir'in Şirindere'de atıkla mücadelesi tamamlandı
Büyüksehir'in Şirindere'de atıkla mücadelesi tamamlandı