Urfa'da saman fiyatları aldı başını gitti! Hem çiftçi hem esnaf tedirgin

Şanlıurfa'da yaşanan kuraklık nedeniyle buğdayla birlikte saman fiyatları da yükseldi. Artan girdi maliyetleri dolayısıyla hem çiftçi hem esnaf tedirgin.

1273 kez okundu.
Urfa'da saman fiyatları aldı başını gitti! Hem çiftçi hem esnaf tedirgin Advert

Bölgede son 50 yılın en kurak dönemi yaşanırken, kuraklıkla birlikte hasadı başlayan tahıl ürünlerinin veriminde de düşüş yaşandı. Bundan etkilenen çiftçilerin susuz arazilerindeki buğday ekinlerinin neredeyse tamamı kurudu.

Umudunu sulanabilen tarım arazilerine bağlayan bölge çiftçileri, bekledikleri verimi sulanabilen arazilerden de alamadı. Bu durum buğdayın kilosunun 3 TL’ye kadar yükselmesine sebep olurken, saman fiyatının da artmasına neden oldu. Yükselen saman fiyatları nedeniyle çiftçiler önceki yıllarda biçerdövercilere verdikleri samanı kendileri satarak, zararlarını kapatmayı planlasa da, gübre ve ilaç fiyatlarının artmasıyla birlikte yaşanan belirsizlik herkesi tedirgin ediyor.

ÇİFTÇİ NE YAPACAK?
Buğday fiyatının yüksek olduğunu ancak girdi maliyetlerinin de katlandığını vurgulayan çiftçiler, “Çiftçiler ne yapacak” diye sorarken, “ Bir kilo gübre için 2 kilo buğday satmam gerekiyor. Mazot her gün yükseliyor. Çiftçiler olarak hepimiz perişanız. Banka borçları var. Bize kulak verecek kimse de yok ” dedi.

BİÇERCİLERLER DE KURAKLIĞIN MAĞDURU

Önceki yıllarda buğday arazilerinde saman karşılığında veya samana ek olarak belli bir ücret karşılığında hasat yapan biçerdöverciler de kuraklığın mağdurları. Samanı almaları durumunda dönüm başı çiftçiye 70 ile 180 lira ödemek zorunda kalan biçerdöverciler, şimdilerde ücret karşılığı hasat yapmayı tercih ediyor. 

 

(RHA /Özel Haber) 

# SON DAKİKA | son için?. bir Ediyor buğday her
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Büyükşehir Manavgat’ta tüm ekipleriyle sahada
Büyükşehir Manavgat’ta tüm ekipleriyle sahada
Ege Bölgesi’nde orman yangınları
Ege Bölgesi’nde orman yangınları