Salatalık, karpuz ve kavuna benziyor: Viranşehir'de yetiştirilen 'şelengo' tescillendi

Türkiye’de sadece Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde yetiştirilen 'Şelengo' meyvesi tescillendi.

1055 kez okundu.
Salatalık, karpuz ve kavuna benziyor: Viranşehir'de yetiştirilen 'şelengo' tescillendi Advert

Türkiye’de sadece Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde yetiştirilen dışı karpuza, içi kavuna, tadı ise salatalığa benzeyen Şelengo meyvesi GAPTEAM tarafından tescil edildi.


Güneydoğu Anadolu Projesi Tarımsal Araştırma Enstitüsü (GAPTAEM) mühendisleri, bölgede yetiştirilen ürünlerin verimliliği ve çeşitliliğine katkı sunmak amacıyla yerli tohumların ıslahı ve geliştirilmesi için çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda endemik bitki olarak Viranşehir ilçesinde yetiştirilen şelengo ile ilgili 4 yıldan bu yana çalışma yapan mühendisler, şelengonun verim, yetişme koşulları, ekonomik ve tüketim özelliklerini tespit ederek koruma altına alınmasına yönelik çalışma yapıldı.
Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tohumluk Tescil Sertifikasyon Müdürlüğü tarafından tescil edilmesini sağladı. tescil edilen şelego hem koruma altına alındı hem de tohumluk üretimine başlandı.

# Şanlıurfa'da Viranşehir'de Sadece 'Şelengo' meyvesi Yetiştirilen RHA. Tescillendi rhaajans ilgili SON DAKİKA | için?. şanlıurfa edildi Türkiye yapıldı Tarım ve Orman Bakanlığı #Vazgeçmiyoruz Diyarbakır H
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman yangınlarında son durum
Orman yangınlarında son durum
Otobüste cinsel saldırı: Muavin tutuklandı
Otobüste cinsel saldırı: Muavin tutuklandı