HDP tütüncüler ile bir araya geldi

ADIYAMAN - HDP Milletvekili Kemal Bülbül, yarından itibaren ticaret yapmaları için "yetki belgesi" almak zorunda olacak tütüncülerle bir araya geldi.

541 kez okundu.
HDP tütüncüler ile bir araya geldi Advert

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Adıyaman merkezde bulunan Oturacakcılar Pazarı’nda (Tütüncüler Çarşısı) esnaf  ziyareti gerçekleştirdi. HDP Parti Meclis (PM) üyesi İzzet Karadağ ve çok sayıda partili de Bülbül'e eşlik etti. Ziyarette, Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan "yetki belgesi" almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara hapis cezası öngören ve yarın yürürlüğe girecek olan düzenlemenin yaratacağı sorunlar konuşuldu. 
 
ESNAF ŞİKAYETÇİ
 
Ziyarette sırasında düzenlemeye tepki gösteren bir esnaf, "4 dönüm arsa ektim, bana 'şu kadar vergi öde' deseler öderim. Ama kooperatif olursa bizi kandıracaklar” dedi. Bir başka esnaf ise, “Bu mesleği dedelerimizden beri yapıyoruz hiçbir zaman bu kadar kötü duruma düşmemiştik. Yüzde 60 gibi yüksek bir vergilemeden bahsediyorlar, nasıl ödeyelim” diye sordu. Adıyaman sakinlerinin yüzde 70'inden fazlasının tütünle geçimleri sağladıklarına dikkati çeken başka bir esnaf da, “Eğer yasak gelirse ticaretini yapan birçok dükkan boş kalır. Bundan sadece üreten ya da satan değil, tüketen de etkilenecek. Kooperatifler kurulacak deniliyor ancak kimse kooperatifin ne olduğunu bile bilmiyor. Tütün yasal bir zemine oturtulsun ama yabancı şirketlerin baskısıyla kimseyi mağdur etmesinler” şeklinde konuştu.
 
ÇÖZÜM: ÜRETİCİNİN KAZANMASI
 
Bülbül, ziyaretlerin ardından konuya dair esnafla birlikte çarşıda açıklama yaptı. Adıyaman’da temel geçim kaynağının tütün olduğunun altını çizen Bülbül, “Adıyaman’da nüfusun yüzde 70’i tütünden elde ettiği gelir ile hayatını idame ediyor. Kentin en önemli ürünü olan tütüne dair bir belirsizlik var. Üretici, tütünün ekimi, üretimi ve satımı konusundaki belirsizlikleri giderilmesini istiyor. Daha önce kabul edilen yasaya göre yarından itibaren tütünün kargo ile iletilmesi ve üretilmesine yasak geliyor. İnsanlar bunu bir sorun olmaktan çıkarılmasını istiyor” dedi. Bülbül, şunları söyledi: “Bu alanın devlet tarafından denetlenmesi gerektiği doğrudur fakat denetleyen devlette bir sağırlık, körlük, duymamazlık durumu var. Üretici, satıcı feryat ediyor. Bu sorunun çözümü: Üretici kazanacak. Emeğinin hakkını alamadıktan sonra bunu neden üretsin? Üreticilerin talepleri karşılanmalı, sorun çözüme kavuşturulmalı.” 

 

(MA)

HDP tütüncüler ile bir araya geldi
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman yangınlarında son durum
Orman yangınlarında son durum
Otobüste cinsel saldırı: Muavin tutuklandı
Otobüste cinsel saldırı: Muavin tutuklandı