‘Hayvanları Koruma Kanunu' komisyonda kabul edildi

ANKARA- Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon'unda kabul edildi.

1183 kez okundu.
‘Hayvanları Koruma Kanunu' komisyonda kabul edildi Advert

AK Parti tarafından 117 milletvekilinin imzasıyla 1 Temmuz'da Meclis Başkanlığı'na sunulan "Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" görüşmeleri; TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda kabul edildi. 

Kanun kapsamında AK Parti önergeyle değişikliklere gitti. Buna göre, kanunun 11'inci maddesinde yer alan “Hayvanlarla cinsel ilişkide bulunan kişi 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve 100 günden az olmamak üzere adli para cezası ile cezalandırılır” ifadesinde muhalefetin ve hayvan hakları koruyucularının talepleri üzerine değişiklik yapıldı. 

‘IRKLAR KANUN MADDESİNDEN ÇIKARILACAK’

Kanunda geçen “Hayvanlarla cinsel ilişki” ifadesi yerine “hayvana tecavüz” ya da “hayvana cinsel taciz” ifadesi kullanılacak. Kanun teklifinin 14'üncü maddesinde yer alan, “Tehlike arz eden hayvanların belirlenmesine ilişkin ise bakanlıkça yapılacak düzenleme yürürlüğe konuluncaya kadar, Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasilerio türlerini veya bunların melezlerini üreten, sahiplenen, sahiplendiren, barındıran, besleyen, takas eden, sergileyen, hediye eden ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapana hayvan başına 10 bin TL idari para cezası verilir. Bu hayvanlara el konulur ve bu hayvanlar belediyeler tarafından hayvan bakımevine götürülür” ifadesinde sayılan ırklar kanun maddesinden çıkarılacak.

Kanunla, Tarım ve Orman Bakanlığı uzmanları tarafından tehlike arz eden hayvanlar tek tek belirlenecek, bir ırk tamamıyla tehlikeli olarak sayılmayacak.

 

(MA)

‘Hayvanları Koruma Kanunu' komisyonda kabul edildi
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sancar katledilen Dedeoğulları ailesinin cenazesine katılacak
Sancar katledilen Dedeoğulları ailesinin cenazesine katılacak
98 orman yangınının 88’i kontrol altına alındı
98 orman yangınının 88’i kontrol altına alındı