Gergerlioğlu kararının gerekçesi açıklandı

ANKARA - Anayasa Mahkemesi'nin HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında verdiği kararın gerekçesinde, Enis Berberoğlu kararı emsal olarak gösterildi.

1308 kez okundu.
Gergerlioğlu kararının gerekçesi açıklandı Advert

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), vekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partili (HDP) Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında “hak ihlali” yönünde verdiği kararın gerekçesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Gerekçeli karara göre, AYM’nin ihlal kararını gönderdiği ilk derece mahkemesinin seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile ifade özgürlüğü ihlallerinin giderimi için yapması gereken zorunlu işlemleri; yeniden yargılama işlemlerine başlanması, mahkumiyet hükmünün infazının durdurulması ve ceza infaz kurumundan tahliyesinin sağlanması, başvurucunun hükümlü statüsünün sona erdirilmesi olarak belirtildi. Kararda, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında alınan karar emsal gösterilerek, yeniden yapılacak yargılamada durma kararı verilmesi olarak kaydetti.
 
AYM kararda, bu bağlamda ayrıca başvurucunun yasama dokunulmazlığı kaldırıldığı takdirde devam olunacak yeniden yargılamada ifade özgürlüğü bakımından yüksek mahkemenin ihlal sonucuna ulaştıran nedenleri gideren, ihlal kararında belirtilen ilkelere uygun yeni bir karar vermesi gerektiğini de belirtti. AYM, kararın sonuç bölümünde, Gergerlioğlu’nun Anayasa’da güvence altına alınan seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini kaydederek, ihlallerin sonuçlarının ortadan kaldırılması için başvurucunun yeniden yargılanmasına başlanması, infazının durdurulması ve yeniden yapılacak yargılamada durma kararı verilmesine hükmetti.
 
 

 

(MA)

Gergerlioğlu kararının gerekçesi açıklandı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sancar katledilen Dedeoğulları ailesinin cenazesine katılacak
Sancar katledilen Dedeoğulları ailesinin cenazesine katılacak
98 orman yangınının 88’i kontrol altına alındı
98 orman yangınının 88’i kontrol altına alındı