Tütün yetiştiricilerine ‘sizi kim organize etti’ sorusu

Adıyaman'da tütüne "Yetki belgesi" şartına karşı protesto eylemine katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan 10 tütün yetiştiricilerine "Sizi kim organize etti?" ve "Hangi derneğe kayıtlısınız" soruları yönetildi.

1323 kez okundu.
Tütün yetiştiricilerine ‘sizi kim organize etti’ sorusu Advert

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "yetki belgesi" almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmayı yasaklamasına karşı Adıyaman ve ilçelerinde düzenlenen protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 9 Temmuz'da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 16 tütün üreticisinden 10'u dün gece sevk edildikleri mahkemede tutuklandı. 
 
Emniyetteki işlemleri tamamlanan tütün yetiştiricileri, "Suç işlemeye alenen tahrik etme", "Kanuna aykırı gösteri ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama", "Kamu Kurumu faaliyetini cebir veya tehdit kullanarak engellemek" gerekçesiyle savcıya ifade verdi. Savcı, Abuzer Çalgan, Ali Yaprak, Cemal İlik, Ozan Özer, Bülent Göksu, Mehmet Yaylagül, Mehmet Neytullah Alagöz, Mustafa Sonkaya, Tugay Yıldız, Abdurrahman Özbayrak'ı tutuklama, Haci Kaya, Ömer Turgut, Latif Polat, Adnan Albayrak, Kerim Parlak ve Mehmet Öcüt'ü ise adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest bırakılmaları talebi ile 2'nci Sulh Hakimliği'ne sevk etti. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 10 isim de tutuklanarak Adıyaman Cezaevi'ne gönderildi. 6 tütüncü ise adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakıldı. 
 
SORULAN SORULAR
 
Tütün yetiştiricilerine dosya kapsamında savcının şu soruları yönelttiği öğrenildi: "Bu eyleme niçin katıldınız?, Yeni tütün yasasından haberiniz var mı? Sizi kim organize etti? Her hangi bir derneğe kaydınız var mı?" 
 
Tütün yetiştiricileri ise, söz konusu yasaya karşı çıktıkları için eyleme katıldıklarını ifade ettiklerini belirtti. 

 

(MA)

Tütün yetiştiricilerine ‘sizi kim organize etti’ sorusu
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sancar katledilen Dedeoğulları ailesinin cenazesine katılacak
Sancar katledilen Dedeoğulları ailesinin cenazesine katılacak
98 orman yangınının 88’i kontrol altına alındı
98 orman yangınının 88’i kontrol altına alındı