Birecik Belediyesi Çökme riski bulunan köprüyü neden onarmıyor? İlla Birilerinin Ölmesimi Gerekiyor?

Birecik'te 70 yıl önce inşa edilen asma köprüyü şimdi binlerce kişi kullanıyor. Herhangi bir korkuluğu bulunmayan köprü büyük risk ve tehlike barındırıyor.

1432 kez okundu.
Birecik Belediyesi Çökme riski bulunan köprüyü neden onarmıyor? İlla Birilerinin Ölmesimi Gerekiyor? Advert

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde, 1951 yılında yapılan ve  çökme riskiyle karşı karşıya kalan asma köprü, tehlike saçıyor. Mahalleli, üzerinden her gün binlerce kişinin geçtiği köprünün onarılması için belediyeye defalarca başvurulmasına rağmen yetkililerin herhangi bir çalışma yapmaması ve duyarsızlıktan şikayetçi.

Birecik'te 70 yıl önce ekili bahçelere gitmek isteyenler için inşa edilen köprüde çatlak ve çürükler oluşmasına rağmen binlerce kişi tarafından kullanılıyor. Güçlendirici ayakları bulunmayan köprü büyük bir risk taşıyor.

BİRECİK'TE 20 BİN KİŞİNİN KULLANDIĞI KÖPRÜ TEHLİKE SAÇIYORBİRECİK'TE 20 BİN KİŞİNİN KULLANDIĞI KÖPRÜ TEHLİKE SAÇIYOR

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesine bağlı Kurtuluş Mahallesi'ni ikiye bölen Şanlıurfa-Gaziantep karayolu üzerindeki köprü tehlike saçıyor. 1951 yılında inşa edilen ve çoğunlukla Birecik Devlet Hastanesi'ne gitmek isteyenler tarafından kullanılan köprünün ayakları çatlamış durumda. 10 metre yükselikte inşa edilen köprüde, olası düşmelere karşı yeteri kadar önlem olmaması dikkat çekiyor. Durumdan şikayetçi olan mahalle sakinleri, defalarca belediyeye başvurduklarını ancak verilen sözlere rağmen herhangi bir çalışma yapılmasından şikayetçi.

'HEPİMİZ ÇOK KORKUYORUZ'

ismini açıklamak istemeyen bir mahalleli ise, köprüden geçerken can güvenliklerinden endişe duyduklarını belirtip, "Gözle görülen bir hasar söz konusu. Bu köprü yıllardan beri bakımsız. Belediyenin birşeyler yapmasını bekliyoruz. Allah korusun birisi aşağı düşse kurtulamaz. Bir an önce köprünün onarımı yapılması gerekiyor. Hepimiz çok korkuyoruz, köprünün bu durumu herkesin hayatını tehlikeye atıyor.Asma köprünün yıkılma ihtimali çok yüksek" diye konuştu.

'KÖPRÜNÜN MUTLAKA ONARILMASI GEREKİYOR'

 Mahalle sakinleri, söz konusu köprünün yıllar önce hayırsever bir vatandaş tarafından yaptırıldığını belirtip, "Yıllar önce vatandaşlar, karşıya geçmek için yoldan geçiyordu buda kazalara sebebiyet veriyordu. Sağ olsun onun sayesinde köprü yapıldı.O zamanlar bu kadar yoğun kullanılacağı tahmin edilemezdi. 70 senedir bu mahallede yaşıyorum, ilk defa bu kadar tehlike arz ettiğnini görüyorum.Artık kolonlar tehlike saçıyor.Yıllarca ayakta kalanbu asma köprünün bakım ve onarımının yapılması gerekiyor.Yapılması çok zor değil.İllaki birileri öldükten sonra mı yapılacak. İnşallah belediyemiz en kısa zamanda bu asma köprüyü onarır" dedi.

HÜDAPAR ŞANLIURFA İL BAŞKANI DA TEPKİ GÖSTERDİ

Gelen şikayetler üzerine bölgeye giden Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan'da köprüyü yerinde inceleyerek sosyal medya hesabından şu ifadeleri paylaştı:''Aşağıdaki paylaşımdan sonra bugün kalktım Birecik'e gittim.Üst geçit olarak kullanılan yer akıllara ziyan...Engelli bir insan oradan geçemez.
Yaşlılar birinden yardım almadan geçemezler.İşin enteresan tarafı 10-12 metre yüksekliğinde etrafı açık bir uçurum var.Yorumsuz...''ifalerini kullandı.

 

Birecik Belediyesi Çökme riski bulunan köprüyü neden onarmıyor ? İlla Birilerinin Ölmesimi Gerekiyor?
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orman yangınlarında son durum
Orman yangınlarında son durum
Otobüste cinsel saldırı: Muavin tutuklandı
Otobüste cinsel saldırı: Muavin tutuklandı