Yatırımcı neden gelmiyor? Var bu iş'te bir terslik

Her fırsatta şehir olarak Şanlıurfa'ya yatırımcı gelmediğinden şikâyet ediyoruz. Ancak, yatırımcı gözünden Şanlıurfa'ya hiç bakmıyoruz.

1287 kez okundu.
Yatırımcı neden gelmiyor? Var bu iş'te bir terslik Advert

Her fırsatta şehir olarak Şanlıurfa'ya yatırımcı gelmediğinden şikâyet ediyoruz. Ancak, yatırımcı gözünden Şanlıurfa'ya hiç bakmıyoruz.Sanayileri gelişmiş ve gelişen illeri hiç örnek almıyoruz. Kocaeli, Kayseri,Konya,Gaiantep gibi şehirler Sanayide çağ atlarken nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye'nin 8.'inci büyük şehiri arasında yer alan Şanlıurfa ise devamlı geriye gidiyor.


Sürekli şikayet ediyoruz,ama çözüm aramıyoruz.Şanlıurfa'yı yatırımcıların cazibe merkezi haline getirmemiz gerekiyor. Peki bu şartlarda yatırımcı neden gelsin? hiç düşündünüz mü? Yatırımcı yatırım yapmak için güvenli liman arar.

Yatırımcı Neden Gelmiyor?

Şanlıurfa'nın Organize Sanayi Bölgelerine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar DEDAŞ yüzünden yatırım yapmaktan vazgeçiyorlar.Birde kalifiye eleman yetersizliği,yani ara eleman nitelikli eleman sıkıntısı yaşanan bir şehre yatırımcı gelir mi? Gelmez çünkü yatırımcı yatırım yapacak güvenli liman arar yatırımcı riski düşünerek yatırım yapar.Bu güvenli limanı sağlamak için ise herkesin elini taşın altına koyması lazım.Ama yok maalesef bir türlü bir araya gelemiyoruz bu memleket için.

Şanlıurfa'da günde ortalama 8-10 saat elektriğin plansız kesildiği Şanlıurfa'ya siz hala Şanlıurfa'ya yatırımcı mı bekliyorsunuz? Her türlü olumsuzluk mevcutken yatırımcı neden gelsin? Çiftçisi,esnafı vatandaşının yüzde yüze yakını DEDAŞ'ın keyfi kesintilerinden rahatsız olan bir şehre dışarıdan yatırımcı beklemek akıl karı mı?


Şanlıurfa'nın, yerli ve yabancı girişimciler için yatırım seçeneği kentler arasına girebilmesi ileri görüşlü siyasetçilerin ve mahalli yönetimlerin izleyeceği doğru politikalarla mümkündür.

Şanlıurfa'ya neden yatırımcı gelmiyor?

Uçak seferlerinin bile düzenli olmadığı Şanlıurfa'ya neden yatırımcı gelsin? Neden turist gelsin?

Ama; kimse bu sorunları çözmek için elini taşın altına koymuyor.Onun için yatırımcı da gelmez turist de gelmez.Neden gelsin ki tüm bu olumsuzlukları olan bir şehire...

Var bu iş'te bir terslik,

Onu da Şanlıurfa'yı yönetenlere,siyasetçilere,mülki amire ve başkanlar sormak lazım!… Evet ne zaman bu şehir için iktidarıyla,muhalefetiyle,ticaret odasıyla,Ticaret borsasıyla ve bürokrasisiyle ne zaman bir araya gelrsek işte o zaman DEDAŞ'ta çözülür,uçak seferleri de düzelir,yatırımcı da yatırım yapmaya gelir.Ama bir araya gelebilirsek tabi..

Yoksa seçimde yine, "Şunu yaptık, şunu yapacağız, şu gelecek, şöyle yatırım olacak, böyle istihdam sağlanacak " gibi havada kalan ecek-acaklarla yıllarımız geçer.
Allah aşkına Şanlıurfa'nın Sanayi alanında hangi fabrikası ve markası var? Evet BAKLAVACI ŞEMSETTİN markamız var.51 ilde tek markamız var.

Şanlıurfa en güvenli şehir olmasına rağmen neden yatırımcı gelmiyor?
Vekillerin görevi nedir?
Ankara'da Şanlıurfa için ne istiyorlar ? Ankara'da iki şey istendi bugüne kadar çözdük çözüldü dedikleri iki şey.
-Birincisi DEDAŞ (elektrik sorunu)
-İkincisi Uçak seferleri...
Her ikisi de 18 yıldan beridir çözülemedi.Başkada bildiğim bir talepleri olmadı siyasetçilerimizin.Eğer varsa başka aklımıza gelmeyen yatırımları ve çözdükleri önemli konuları açıklasınlar.18 Yıldır Şanlıurfa için istedikleri ne varsa kamuoyuna açıklasınlar bilelim.

Herhangi bir siyasi kaygıya düşmeden çözüm odaklı çalıştaylar yapılmalı.Farklı meslek grupları içindeki fikir önderleriyle çalıştay düzenlenmesi çözüme yardımcı olacaktır.

Yukarıda yazdığım sorunlar çözüme kavuşturulmayınca daha çok yatırımcı bekleriz.Her türlü olumsuzluk mevcutken yatırımcı neden gelsin? Artık laftan ziyade icraat zamanı gelmedi mi? Birlik beraberlik sağlanma zamanı gelmedi mi bu memleket için ?


VALİ VE SİYASETÇİLERİN GÖREVİ YATIRIMCININ ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRMAKTIR

İlin mülki amiri ve siyasetçinin görevi bu memlekete yatırım yapacak olan yatırımcının önündeki taşı,bürokrasiyi ve tüm zorlukları kaldırmak ve kolaylaştırmaktır.Hatırlanacağı üzer önceki OSB Müdürü Yunus Emre Aksu'unun yatırımcıyı kaçırtan ve sitem dolu sosyal medya hesabındaki tepkisi nedeniyle görevinden istifaya zorlanmıştı.Yabancı bir müdür bile Urfa'ya gelecek olan yatırımcının önündeki engellerden rahatsız olmuş ve sosyal medya hesabından tepki göstermesi üzerine istifaya zorlanmıştı.Aslında Müdür Aksu sorumluluğunu yerine getirmişti.Vicdani olarak rahatsız olmuş ve çözüm bulunmasını istemişti.Ancak ne çözüm bulunmuş nede yatırımcının kaçmasına sebep olanlar kamuoyuyla paylaşılmıştı.Onun için diyoruz ki;Eğer siz yatırımcının önüne konulan engelleri kaldırmazsanız, O şehire yatırımcı gelmez ve dolaysıyla da yatırım olmaz.


Anlaşılan yakın zamanda yaşanan bu olaydan kimse ders almamış.Sorumlular sorumluluklarını yerine getirme yerine günü kurtarmaya çalışmışlar. Bu tür olayların tekrarlanmaması için herkes sorumluluğunu yapmalı,herkes üzerine düşeni yapmalı ki yatırımcının önündeki taş ve engeller kaldırılmalıdır.Türkiye'nin en büyük 8'inci büyük köyü pardon büyükşehiri olan Şanlıurfa'ya yatırımcıların önü kesilmemiş olsaydı belki Urfa'dan batıya işçi göçü de olmayacaktı.Pamuğun yüzde 50'isinin Fıstığın yüzde 75'inin yetiştiği bir ilde tarıma paralel sanayi gelişmiyorsa burada bir tezatlık var.

YATIRIMCININ BAŞTA DEDAŞ (ELEKTRİK) SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİ GEREKİR

-DEDAŞ sorunu, 14 milletvekilinin de boynunun borcudur.

-DEDAŞ sorunu, 13 ilçe belediye başkanının da boynun borcudur.

-Büyükşehir Belediye Başkanı’nın da boynunun borcudur.

-Ankara’da oturan Şanlıurfalı bürokratların da boynunun borcudur.

-Parti gözetmeksizin her parti il yöneticisinin boynunun borcudur.

-Parti gözetmeksizin her parti ilçe yöneticisinin boynunun borcudur.

-Tüm Sivil toplum kuruluşlarının ve kanaat önderlerinin boynunun borcudur.

Velhasıl kelam Şanlıurfa’yı ya da Şanlıurfalı’yı temsil ettiğini söyleyenlerin boynunun borcudur.Bu sorun çözülmezse tarım gelişmez,yatırımcı gelişmez.Fabrikalar çalışmaz ve her yıl bir Yunanistan kadar çocuk doğan Şanlıurfa'da işsizlik git gittikçe artar.Sanayileşme olmaz ve büyükşehir değil Türkiye'nin 8.'inci büyük köy olarak kalırız.Onun için diyorum haydi koltuk ve makam sahipleri bu şehire olan borcunuzu ve görevinizi yapmaya davet ediyorum.Uyanışa vesile olması dileğiyle.

 

# Var bu iş'te Yatırımcı ömer dodanlı yazdı rhaajans. neden gelmiyor? bir terslik olan SON DAKİKA | bir Olarak şanlıurfa Daha başkanı için?.
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ağbaba:
Ağbaba: "Faiz indirimi asgari ücrete 8 dolar değer kaybettirdi!"
2 DEAŞ üyesi yakalandı
2 DEAŞ üyesi yakalandı