Konya'daki saldırı Şanlıurfa'da kınandı!

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu yaptığı ortak açıklamayla Konya’da yaşanan ırkçı saldırıyı kınadılar.

1397 kez okundu.
Konya'daki saldırı Şanlıurfa'da kınandı! Advert

Ahmet Bahçivan İş Merkezi önünde toplan Urfa Emek ve Demokrasi Platformu adına Urfa İHD yönetim kurulu üyesi Av. Müslüm Saraçoglu tarafından okunan açıklamada Konya’da, Kürt aileye yönelik gerçekleştirilen saldırının planlı ve kollektif olduğu iddia edildi ve saldırı kınandı.

12 Mayıs'ta ailenin, ağır bir şekilde saldırıya maruz bırakıldığını hatırlatan Saraçoğlu, saldırganların serbest bırakıldığına dikkat çekti.

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklamayı yapan Av. Müslüm Saraçoğlu şunları kaydetti:

'' Dün Konya'nın Meram ilçesinde gerçekleşen saldırıda Karslı Dedeoğlu ailesinden aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 7 Kürd ırkçı saldırı sonucu katledilip evleri ateşe verilmiştir. Aile daha önceden 12 Mayıs’ta 60 kişilik ırkçı grup tarafından saldırıya uğramış saldırı sonrasında şikayetçi olmuştur. Katledilen aile, kendilerine yönelik ırkçı saldırılar olduğunu, tehditler aldıklarını, ırkçı nefret söylemlerine sistematik bir şekilde maruz kaldıklarını tüm süreçte dile getirmiş buna rağmen aile, ne idari ne de yargısal olarak korunmamıştır. 12 Mayıs'ta yapılan ilk ırkçı saldırı sonrasında etkin bir soruşturma yürütülmeden tutuklanan 40 kişiden 39'u tahliye edilmiştir. Bu tahliyeler faillere ve azmettiricilere AKP ve MHP güdümündeki yargının ve egemen sisteminin Kürd’ün malını canını hiçe saydığının somut delili olmuştur. Özellikle tahliye sonrasında gerçekleşen ikinci ırkçı saldırıda da kürde uygulanan ve süregelen sistematik cezasızlık örneğinin en somut halini ortaya koymaktadır.

Türkiye'de Kürd’lere yönelik yapılan tüm saldırılarda ve katliamlarda etkin bir soruşturmanın yapılmayarak, faillerinin ve azmettiricilerinin bulunmak istenmemesi , yargılamalarının zamanaşımına uğratılması söz konusudur.

Katliamların ve ırkçı saldırıların faillerini, azmettiricilerini sosyal ve demokratik bir hukuk devletinde olması gerektiği gibi yargılamadığı, cezalandırılmadığı gibi AKP-MHP faşist bloğunun ötekileştirici söylemleri ile meşrulaştırılmakta ve desteklenmektedir. AKP-MHP bloğu iktidarlarının yaşadığı kaosu Kürd’lere , gayrimüslimlere, göçmenlere ve muhaliflere yönelterek bu saldırıların sistematik bir şekilde gerçekleşmesinin en büyük destekçileridir. Nitekim Konya eminiyet müdürü olan Engin Dinç; Trabzon İstihbarat Daire Başkanı olduğu dönemde Hrant Dink’in öldürüleceğini önceden bildiği, Rahip Sontoro cinayetinde görevde olduğu ve 10 Ekim Katliamı’na dair istihbaratı geç gönderdiği , iddia edilen bu kişinin :Meram’da Kürt ailenin katledilmesinden kısa süre önce getirilmiş olması tesadüf mü?

Son yaşananlar ile birlikte artık Türkiye demokratik bir hukuk devleti olmaktan çıkıp mafya düzenin hüküm sürdüğü faşist bir devlete dönüşmüştür. Türkiye’deki genel ve ayrımcı adli pasifliğin, kasıtlı olmasa dahi, esas olarak ‘savunmasız bireyler’i etkilediği, yaygın ırkçı nefret söylemleri ile şiddet eylemlerinden anlaşılmaktadır. Süregelen bir şekilde, Kürt kimliğine yönelik nefret söylemi ve yaygınlaşan şiddet eylemlerinin münferit ve adli olaylar olarak görülmemesi gerekir. Şiddet dili ve ayrımcı politikalar, Kürt kimliğine yönelik saldırılar, kolluk güçlerinin güvenlik önlemlerinde yetersiz kalması, etkin yargısal faaliyette bulunulmaması nedeniyle, aynı aileden 7 kişi katledilmiştir. Bu saldırılar ile Kürd’lere reva görülen Kürd’e saldırmanın katletmenin meşru olduğu gösterilmektedir.

Bir bütün olarak yargı da dahil devlet sistemi Sünni Türk etnisitesi dışında bir etnik gruba yönelik nefret, ayrımcılık ve fiziki saldırılarda cezasızlık politikasını sürdürmesi ve iktidarların ırkçılık'tan beslenmesi sebebiyle saldırganlar daha da kolay yaralama öldürme hatta yakma eylemi gerçekleştirmektedir.

Ne Deniz Poyraz’ı katleden kişi, “akıl sağlığı yerinde olmayan biri” idi, ne mevsimlik Kürd işçilere saldırılar münferit, ne de Konya’da bir evden 7 kişinin katledilmesi “cinnet , sapkın ” olarak açıklanabilir.

Bunda ısrar edenler ırkçı, faşist saldırıları örtmekte, yapılan ve yapılacak olan katliamları da meşrulaştırmaktadır.

Kürd halkı asla yanlız değildir. Kürd halkı bu saldırılar karşısında susacak, boyun eğecek , korkacak değildir. Kürdler yaşam hakkını ve eşit yaşam imkanlarını koruyacak büyütecek güce sahiptirler.

Emek ve demokrasi platformu olarak, öncelikle katledilen aile fertlerine ilişkin Kürt halkına baş sağlığı dileklerimizi iletiyor, bu saldırılara zemin hazırlayan, toplumsal barışı zedeleyen ve çatışmayı körükleyen uygulamaları ve politikaları reddediyoruz! Irkçı saiklerle nefret suçu kapsamında işlenen suçların, kastı ve ihmali bulunan faillerin tespitiyle birlikte, etkin bir yargısal faaliyet yürütülerek cezalandırılmaları gerektiğini, davanın takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Urfa KESK Konya Kürt ölü yedi
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ağbaba:
Ağbaba: "Faiz indirimi asgari ücrete 8 dolar değer kaybettirdi!"
2 DEAŞ üyesi yakalandı
2 DEAŞ üyesi yakalandı