Afganistan’ın Kadın Bakanı ülkeyi terk etti

Afganistan’ın Kadın İşleri Bakanı Hasina Safi, Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından yüzünü gizleyerek ülkeyi terk etti.

639 kez okundu.
Afganistan’ın Kadın Bakanı ülkeyi terk etti Advert

Afganistan eski hükümetindeki Kadın İşleri Bakanı Hasina Safi, ülkeyi yüzünü gizleyerek terk etmek zorunda kaldı. ABC'nin The World Today programına katılarak Taliban’dan nasıl kaçtığını anlatan Safi, yüzünü gizlediğini ve tahliyenin son günlerinde Kabil Havaalanı’na ulaştığını söyledi. NuJinha’nın çevirisini yaptığı habere göre Safi, Avustralya askerlerinin yardımıyla ülkeden kaçmayı başardı.
 
Kabil Havaalanı’na 24 Ağustos’ta giden ve 25 Ağustos’ta bir tahliye uçuşuyla Dubai’ye giden ardından da İngiltere’ye geçen Safi, “Benim için çok ama çok zor bir gündü. Bu hayatımın en zor kararıydı” dedi.
 
KADINLARIN GELECEĞİ 
 
“Tekrar sığınmak zorunda kalacağımızı gerçekten hiç düşünmemiştim. Kendi kimliğiniz, umudunuz, işinizin, gururunuzun olmaması çok garip bir duygu” diyen Safi, hem  hükümetinin kurulmasına yardımcı olmak için yaptığı çalışmaları hem de kadın haklarını ve ailesi için kurduğu hayatı geride bırakmanın inanılmaz zor olduğunu söyledi.
 
Afganistan'daki kadınların güvenliği konusunda endişeli olduğunu ifade eden Safi, “Çok endişeleniyorum çünkü çok fazla belirsizlik var, çok fazla korku var” dedi. Safi, Taliban'ın kadın haklarına saygı gösterme sözüne inanmadığını ve bunun yerine Afganistanlı kadınların var olan durum karşısında büyük acı ve üzüntü hissettiklerini belirtti. 

 

(MA)

Afganistan’ın Kadın Bakanı ülkeyi terk etti
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir 1. İdare Mahkemesi'nin Bagfaş'a yönelik kararı
Balıkesir 1. İdare Mahkemesi'nin Bagfaş'a yönelik kararı
Başkan Özyavuz: “Güçlü Siyaset, Lider Türkiye, Hedef 2023”
Başkan Özyavuz: “Güçlü Siyaset, Lider Türkiye, Hedef 2023”