Çinli Geely’nin satın aldığı Lotus, 4 yeni modeli piyasaya sürecek

2017 yılında Çinli Geely tarafından satın alınan Lotus, daha geniş kitlelere hitap etmek amacıyla dört yeni modelini birden piyasaya sürecek. Bu modellerin ikisi SUV, biri coupe ve bir de spor sedan.

667 kez okundu.
Çinli Geely’nin satın aldığı Lotus, 4 yeni modeli piyasaya sürecek Advert

2017 yılında Çinli Geely tarafından satın alınan Lotus, daha geniş kitlelere hitap etmek amacıyla dört yeni modelini birden piyasaya sürecek. Bu modellerin ikisi SUV, biri coupe ve bir de spor sedan. 


Termal motorlu son aracı “Emira”yı da Büyük Britanya’da tanıtan Lotus, markanın geleceği olarak gördüğü elektrikli araçlarını Çin’de lanse edecek. Şirket, Ar-Ge ve yeni model çalışmalarını yürütecek olan Lotus Technology bölümünü Wuhan’a kuracak. Yaklaşık 1 milyar avro tutarında bir yatırımla görkemli bir tesisin inşa edileceği açıklandı.

Lotus, yeni kimliğiyle bir-iki kişilik küçük araç yapımı aşamasını geçip geniş kitlelere dönük modeller üretme aşamasına ulaşmak niyetinde. Bunun ilk adımı olarak büyük bir elektrikli SUV (kod tipi 132) gelecek yıl içinde bekleniyor. Bu iri model aşağı yukarı iki ton ağırlığında olacak. 2025 yılında ise Lotus’un (bu kez 134 kod tipi ile) biraz daha küçük yapıda ikinci bir SUV lanse edeceği tahmin ediliyor.

Bunlar dışında 2023 yılında 4 kapılı büyük bir kupe (Tip 133) aracın, 2026’da da küçük bir spor sedanın (Tip 135) çıkışına tanık olunacak. Bu son araç, Lotus’un  Büyük Britanya’daki Hetel tesisinde üretilecek. Zaten markanın son benzinle çalışan aracı Emira da burada üretiliyor.
Lotus yukarıda sözü edilen gelecekteki yeni modellerine ilişkin fazla teknik ayrıntı vermiş değil. Ancak bunların ortak bir platform üzerine oturmuş olacağı ve 92 kWh (kilovatsaat) ila 120 kWh arası bir akü ile donanmış olacakları biliniyor. Performansa gelince, en güçlü modellerinin kalkıştan sonra 3 saniyede saatte 100 kilometrelik hıza ulaşabilecekleri açıklandı. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Çinli Geely’nin satın aldığı Lotus 4 yeni modeli piyasaya sürecek
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ağbaba:
Ağbaba: "Faiz indirimi asgari ücrete 8 dolar değer kaybettirdi!"
2 DEAŞ üyesi yakalandı
2 DEAŞ üyesi yakalandı