Fx piyasalar

Dün Fed üyelerinin açıklamaları takip edildi. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed'in bu yıl varlık alımlarını azaltabileceğine inandığını, ancak bu ayki Fed toplantısında bu yönde bir karar alınmasını beklemediğini belirtti.

60 kez okundu.
Fx piyasalar Advert

USD/TRY: Dün Fed üyelerinin açıklamaları takip edildi. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed'in bu yıl varlık alımlarını azaltabileceğine inandığını, ancak bu ayki Fed toplantısında bu yönde bir karar alınmasını beklemediğini belirtti. Chicago Fed Başkanı Charles Evans arz zinciri ve iş gücü piyasasındaki sıkışıklığı örnek göstererek ekonominin önünde zorluklar bulunduğunu ifade etti ve Kovid varyantlarının "yüksek belirsizlik" yarattığını söyledi. Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan iş gücü arzı ve talebi arasındaki dengesizliklerin ücretlere yansıyabileceğini, bunun da geniş çaplı bir yukarı yönlü fiyat baskısı anlamına gelebileceğini belirtti. Hafta başından bu yana genel olarak değerlenme eğilimi gösteren dolar endeksi, değerlenmesine ara vererek bugün 92,5 seviyesinin altına sarkmış durumda. Dün 8,51 seviyesine kadar yükselen USD/TL kuru da hem Lagarde'ın açıklamaları hem de dolar endeksindeki sakinleme sonucu %0,4 geriledi ve 8,43'ten kapanış yaptı. Bu sabah ise işlemler dünkü kapanışın hafif altında gerçekleşiyor. Bugünkü veri takvimine bakıldığında, ABD tarafında, TSİ 15.30'da ağustos ayına ilişkin ÜFE verileri açıklanacak. Ayrıca TSİ 16'da Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester'in konuşması takip edilecek. Yurt içi tarafta ise, TUİK Temmuz ayı işgücü istatistikleri takip edildi. Buna göre, işsizlik oranı bir önceki aya göre 1,4 puanlık artış ile %12,0 seviyesinde gerçekleşti. Dolar / TL'de teknik seviyelere baktığımızda, 8,46 yakın direncinin üzerindeki bir kalıcılıkla 8,52 hedefe girebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8,39 ve 8.36 sıralı destekleri takip edilebilir.


EUR/USD:  Dün ECB, Pandemik Acil Durum Satın Alma Programı'nın (PEPP) toplam 1,85 trilyon Euro'luk miktarında ve Mart 2022'ye kadar uzanan süresinde değişikliğe gitmedi, PEPP çerçevesinde net varlık alımlarının önceki iki çeyreğe göre ılımlı şekilde düşük hızla devam edebileceğini belirtti. Bunun yanında, alım programı (APP) kapsamındaki aylık 20 milyar Euro'luk varlık alımlarının ilk faiz artışından hemen öncesine kadar süreceği de belirtildi. ECB Başkanı Christine Lagarde, PEPP'in hızındaki yavaşlamanın tapering anlamına gelmediğini, PEPP'in yeniden ayarlandığını söyledi. Ayrıca Lagarde, PEPP'i kapsamlı olarak aralık ayındaki toplantıda ele alacaklarını belirtti. Bugün TSİ 12.30'da ECB  Başkanı Christine Lagarde, Eurogroup toplantısının ardından düzenlenecek basın toplantısına katılacak ve konuşması izlenecek. Şu sıralar 1.1843'lerde seyreden paritede 1,1868 direncinin geçilmesi durumunda 1,1895 hedefe girebilir. Diğer yandan, olası geri çekilmelerde 1,1807 ve 1,1780 destekleri gündeme gelebilir.


XAU/USD: Hafta başından bu yana genel olarak değerlenme eğilimi gösteren dolar endeksi, değerlenmesine ara vererek bugün 92,5 seviyesinin altına sarkmış durumda. Dün 1.801 seviyesine kadar yükselen değerli madende dolar endeksindeki sakinleme sonucu bugün 1.804 test edildi. Altında yükselişin devam etmesi durumunda 1.817 ve 1.834 sıralı dirençleri takip edilebilir. Diğer taraftan geri çekilmelerde  ise 1.784 desteğinin altında 1.776 takip edilebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Fx piyasalar
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balıkesir 1. İdare Mahkemesi'nin Bagfaş'a yönelik kararı
Balıkesir 1. İdare Mahkemesi'nin Bagfaş'a yönelik kararı
Başkan Özyavuz: “Güçlü Siyaset, Lider Türkiye, Hedef 2023”
Başkan Özyavuz: “Güçlü Siyaset, Lider Türkiye, Hedef 2023”