SGK'nın geri ödeme listesinden çıkardığı ilaçlar meclise taşındı

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, SGK'nın 52 ilacı geri ödeme listesi kapsamından çıkarılmasını Meclis gündemine taşıdı.

1216 kez okundu.
SGK'nın geri ödeme listesinden çıkardığı ilaçlar meclise taşındı Advert

SGK, aldığı yeni kararla daha önce reçetelere yazılan, hastaların ücretsiz alabildiği 52 ilacı 15 Ekim’den sonra artık ödemeyecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan “ Sağlık Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile 52 ilaç Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK), geri ödeme kapsamından çıkarıldı. Alınan yeni kararla birlikte, Antienflamatuar ilaçlar olarak adlandırılan boğaz spreyleri, ağrı kesiciler, kas gevşetici krem ve merhemler, kurumun geri ödeme listesinde yer almayacak.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, 52 ilacın geri ödeme listesi kapsamından çıkarılmasını Meclis gündemine taşıdı. Sürücü, Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca'ya geri ödeme listesinden çıkarılan ilaçların yeniden geri ödeme listesine alınması için Meclise soru önergesi verdi.

HDP Şanlırfa Milletvekili Ayşe Sürücü soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

-İşte Ayşe Sürücü'nün O önergesi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA 

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 

AYŞE SÜRÜCÜ

Şanlıurfa Milletvekili

8 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanan 'Sağlık Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ' ile 52 ilaç SGK'nın geri ödeme listesinden çıkarılmıştı. Ayrıca eş değer ilaç taban fiyat uygulaması da yüzde 10'dan yüzde 5’e düşürüldü. Geri ödeme listesinden çıkarılan ilaçlar arasında boğaz spreyleri, ağrı kesici, kas gevşetici krem ve merhemler yer alıyor. Böylece diş çıkarma döneminde bebeklerde kullandığımız ağrı kesici, jel ve kremler ödenmeyecektir. 

Eş değer ilaç taban fiyatındaki değişiklik de, yurttaşların yüzde 5 daha fazla ilaç farkı vereceği anlamına geliyor. Şanlıurfa Eczacılar Birliği ise yaptığı açıklamada bu değişikliğin halk sağlığı için olumsuzluk içerdiğini ve bu kararın tekrar gözden geçirilmesini gerektiğini önemle vurgulamıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bazı ilaçları geri ödeme listesinden çıkarmasına her çevreden de ciddi düzeyde tepkiler sürüyor.

Bu uygulama İle halk sağlığı ciddi düzeyde nitelik kaybedecek ve derinleşen yoksulluk karşısında sağlığa bütçe ayıramayan yurttaşlar daha da mağdur olacaktır.

 Bu Bağlamda; 

1.Diş çıkarma döneminde çocuklarımıza kullandığımız ağrı kesici, jel ve kremler ödenmeyerek nasıl bir tasarruf sağlanmak istenmektedir? 

2.Neden böyle bir değişikliğe gidilmiştir? 

3.Bu değişiklikle kaç milyon çocuk ve yetişkin sağlık güvencesinden bu hizmeti alamayacaktır? 

4.Bu değişikliğin halk sağlığı yararı noktasında sebep olacağı sonuçlar hakkında bakanlığınızda bir veri mevcut mudur?  

5.Bu konuda kamuoyuna bir açıklamada bulunacak mısınız? 

# SGK'nın geri ödeme Meclise taşındı çıkardığı listesinden ilaçlar hdp çıkarılan Milletvekili Ayşe Sürücü Geri ödeme listesinden 52 ilacı meclise taşıdı bir her SON DAKİKA | için?. Olarak Sağlık tarafından
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu
DSP'li Aksakal:
DSP'li Aksakal: " Türkiye bir sömürge devlet değildir!"