Urfa’daki doktor eksikliği meclise taşındı! Bakan Koca’ya soruldu

Şanlıurfa’daki sağlık sorunları meclis gündemine taşındı.

912 kez okundu.
Urfa’daki doktor eksikliği meclise taşındı! Bakan Koca’ya soruldu Advert

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Şanlıurfa’da uzman doktor ve cerrah bulunmadığı için çocuk hastaların il dışına sevk edilmesini meclise taşıdı.

Milletvekili Öcalan, meclise sunduğu önergede yaşanan sorunları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

-İşte Vekil Öcalan'ın o soru önergesi:                               

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM iç tüzüğünün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Ömer ÖCALAN
Şanlıurfa Milletvekili

Sağlık hizmetlerine erişimde son sıralarda yer alan Urfa’da sağlık sistemi alarm vermesine rağmen Bakanlık, yapısal sorunları çözmek amacıyla etkin bir program ortaya koyamamıştır. Bu nedenle de Urfa’da son yıllarda çok fazla yeni doğan bebekte bazı kalp anomalileriyle doğumların gerçekleştiği belirtilirken yeterince uzman doktor ve cerrah bulunmadığı için hastaların sağlık hizmetlerinden yararlanamadığı ifade edilmektedir.
Bununla birlikte doktor istifaları ve teknik yetersizliklere ilişkin haberlerle gündeme gelen Urfa’da sağlık hizmeti konusunda şikayetler sıklıkla gündeme gelmektedir. Kalp damar hastası bebeklerin doktor olmadığı için yoğun bakım ünitesinde sıra beklediği ve sevk edilmeyi bekleyen bazı hastaların ise yaşamını yitirdiği iddiası bunların başında gelmektedir. Urfa’da kardiyolog bulunsa da özellikle çocuk kalp damar cerrahi işlemi yapan yeterli kadro olmadığı için hastalar il dışına sevk edilmek zorunda kalmaktadırlar.

Sosyal medyada Urfa’da kalp damar hastalarının doktor yetersizliğinden dolayı tedavi olamadıkları belirtilirken tedavi olmak için başka illere sevk edilmesi gereken hastaların 112 komuta kontrol merkezindeki yoğunluktan dolayı sıra beklerken öldüğünü iddia eden sağlık bir çalışanı ise şunları söylemiştir: “Torpili olan hastalar milletvekillerini, bürokratları devreye sokarak daha erken sevk edilebiliyor. Torpili olmayan hastalar ise günlerce sıra bekliyor. Sıra beklerken ex olan hastalar var. Günlerdir sevk bekleyen 12 kronik vakalar var, 4 kalp- damar cerrahi vakası var totalde, bunlardan birinin günü geçti artık sevki gerçekleşse de ameliyat yapılamaz. 23, 25, 33 gündür sevk edilmeyi bekleyenler var. 25 gündür bekleyen aort damar anomolisi hastası Kaya bebeğin kalbinin yarısı çalışmıyor.”
Yaşananları vicdanının artık kaldıramadığını söyleyen 112 çalışanı, yoğun bakım ünitesinde günlerdir sevk bekleyen hastalar olduğunu bazılarının ölüme terk edildiğini aktararak durumun vahametini “Normalde referansı olanlar özel hastanelere sevk ediliyor, fakat torpili olmayanlar sadece kamu hastanelerinde yer arandığı için sevk edilemiyor, torpilli hastalar ambulans uçakla diğer illere çok rahat gönderilebiliniyor” sözleriyle ortaya koymuştur.
Sevk sırası bekleyen hastalar için uygun hastane bulunamadığından ameliyat günü geçen bebeklerden bazıları şunlardır;
• Zehra bebek, taplamacı aort anomalisi 33 gündür bekliyor,
• Zeynep bebek, polar hipoplasitik sol kalp artık vakti geçmiş şekilde bekliyor,
• Kaya bebek kalp yetmezliğinden dolayı 25 gündür bekliyor,
• Fatn el Halil Bebek, kalp odacıklardan defekt 25 gündür bekliyor,
• Aksu bebek 29 gündür bekliyor.
İddialara ilişkin olarak İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin açıklaması “Doğrudur 20 günden fazla bekleyen hastalar oluyor. Biz arıyoruz bize yoğun bakımların dolu olduğunu belirtiyorlar. Yer bulunmadığı için ve karşı hastane kabul etmediği için hastalar bekliyor. Müdürlüğümüzün ve bakanlığımızın bu konuda bilgisi var.” şeklindedir.
Bu bağlamda;
1- Urfa’da Kalp damar hastası bebeklerin, doktor olmadığı için yoğun bakım ünitesinde sıra beklediği ve sevk edilmeyi bekleyen bazı hastaların ise yaşamını yitirdiği iddiası doğru mudur?
2- Urfa’da son 1 yılda yaşamını yitiren Kalp damar hastalarından bebek olanlar var mıdır? Varsa son 1 yılda kaç Kalp damar hastası bebek yaşamını yitirmiştir?
3- Urfa’da kardiyolog bulunsa da özellikle çocuk kalp damar cerrahi işlemi yapan yeterli kadro olmadığı için hastaların il dışına sevk edilmek zorunda kaldığı iddiası doğru mudur?
4- Sevk sırası bekleyip torpili olan çocuk hastaların milletvekilleri ve bürokratları devreye sokarak daha erken sevk edildiği, torpili olmayan hastaların ise bekletildiği iddiası doğru mudur?
5- Urfa’da doktor ve yatak başına düşen hasta sayısı kaçtır? Bu verinin Türkiye ortalaması nedir? Urfa 81 il içerisinde kaçıncı sıradadır?
6- Urfa’da 2021 yılı için doktor ve sağlık emekçisi (Ebe, Hemşire, Sağlık memuru, teknikeri, teknisyeni, laborant, ATT vb.) açığı sayısı kaçtır?
7- Urfa’da bazı bölümlerde randevu alınamadığı, bazı bölümlerde ise aylar sonra randevu verildiği iddialarına ilişkin bir inceleme başlatacak mısınız? Bu gecikmelerin nedenleri nelerdir?
8- Urfa’da yeterli sayıda veya hiç hekim bulunmayan bölümler hangileridir? Bu bölümlerde sağlık hizmeti sunumu nasıl sağlanmaktadır?
9- Urfa’da tam teşekküllü bir hastane bulunmayan ilçelere devlet hastanesi açılması planlanmakta mıdır? 2021 yılı içerisinde Urfa ve ilçelerine ilave ataması planlanan uzman doktor sayısı ve bölümleri nedir? Hastane olmayan veya olsa da bölüm yetersizliği olan ilçelerde sağlık hizmetlerindeki aksaklıklar nasıl önlenmektedir?
10- Urfa’da hastanelerin tıbbi medikal ve ilaç temininde yaşadığı sorunların çözümü için bir çalışma başlatacak mısınız? Bu sorunların nedenleri nelerdir?
11- Urfa’da son bir yıl içerisinde hastane enfeksiyonu nedeniyle yaşamını yitiren bebek ve hasta sayısı kaçtır? Bu konuda personel ve altyapı yetersizliği ne zaman giderilecektir?
12- Urfa’da COVİD nedeniyle yaşamını yitiren sağlık emekçisi sayısı kaç olmuştur? Bu kapsamda yaşamını yitiren personelin ailelerine sunulan destekler nelerdir?
13- Urfa’da 2020-2021 yılları içerisinde istifa eden doktor ve diğer sağlık emekçisi sayısı kaçtır? Kamuoyuna yansıyan doktor istifaları bilgisi doğru mudur? İstifa gerekçeleri nelerdir? İstifaların olmaması amacıyla hangi destek çalışmaları planlanmaktadır?
14- Urfa’daki hastanelerdeki doktor/hekim kadroları dışında diğer kadrolarda da personel eksikliğinin giderilmesi ile ilgili bir çalışma yürütülmekte midir? 2021 yılı içerisinde Urfa’da sağlık bakanlığının doktor/hekim kadroları dışında çalışan sayısı önceki yıllara göre artmış mıdır?

 

# Şanlıurfa'daki çocuk doktoru meclise taşındı! Soruldu cerrahisi doktor eksikliği Bakan Koca’ya Urfa’daki ve eksikliği bir SON DAKİKA | ilgili şanlıurfa Olarak h.ç yeni tarafından
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu
DSP'li Aksakal:
DSP'li Aksakal: " Türkiye bir sömürge devlet değildir!"