Rusya Ukrayna'ya girer mi?

TCMB'nin enflasyon düşüşünden önce politika faizini indirerek Türkiye’ye cari fazla verdirecek reel negatif faizi artırması süreci devam ediyor. 

57 kez okundu.
Rusya Ukrayna'ya girer mi? Advert

TCMB'nin enflasyon düşüşünden önce politika faizini indirerek Türkiye’ye cari fazla verdirecek reel negatif faizi artırması süreci devam ediyor. Geçen haftaki toplantıda faizi 100 baz puan indirerek % 15'e çeken TCMB, değer kaybeden TL ve artan enflasyondan ziyade yatırım ve ticari kredileri artırmaya odaklanmış görülüyor. Son açıklamasından anlaşıldığı kadarıyla Aralık'ta da bir indirim yapılacak. Son bir haftada TL'nin % 10'u aşan kaybı nedeniyle perakendede tüketiciye yansıyan fiyatlar seviyesinde tutarsızlıklar da basına yansıyor. Cuma günü 11.30'u gördükten sonra kurda bir değer kazanımı çabası bugüne başlarken dikkat çekiyor.

 

Borsada; ihracatçı ve büyük sanayi şirketleri ile banka hisselerine yönelik talep sayesinde yükseliş trendi BIST 100'ü 1,737 e kadar getirdi. Bu, Aybaşından beri % 14 yükseliş demek. Aynı sürede Banka Endeksi % 23 yükseldi.

 

Covid-19 salgınında dördüncü dalgayla mücadele eden Avrupa'da vaka sayısı artmaya devam ediyor. Almanya'da günlük vaka sayısı 60 binin üzerine çıkarken; Avusturya, Çekya, Slovenya ve Hırvatistan'ın bazı bölgelerinde yedi günde 100 bin kişi başına yeni vaka sayısını gösteren insidans değerinin kıtadaki en yüksek seviyeye ulaştığı bildirildi. Konuya ilişkin açıklama yapan WHO Avrupa Direktörü Hans Kluge, acil önlem alınmazsa Mart'a kadar Avrupa'da yaklaşık 500 bin kişinin salgın nedeniyle ölebileceği uyarısı yaptı. Türkiye'de ise günlük düzenli olarak 20 bin civarında vaka sayısı oluyor. Aktif vaka toplamı 400 bin kişi olan Türkiye, bu sayı ile dünyada 6. sırada yer alıyor. Komşularımız Rusya ve Ukrayna vaka sayısında kendi zirvelerinde olup sıralamada bizim önümüzdeler. İlginçtir, ABD istihbaratı "Rusya'nın Ukrayna'yı istila etme olasılığı, havalar soğudukça artıyor." şeklinde bilgi paylaştı.

 

ABD'den sonra Japonya da petrol fiyatını düşürmek için rezervlerden satış yapabileceğini açıkladı. Bu sayede petrol fiyatları Brent’te 78 doların altını gördü. Bugünün gündeminde içerde; Kabine toplantısı, Tüketici Güven Endeksi, Turizm verileri ve Merkezi Hükümet borç verileri yer alırken ABD'de Konut Satışları ön planda olacak. Yeni haftaya ABD ve Asya'da sakin bir başlangıç var. Biden'ın yarınki ekonomi ve enflasyonla ilgili açıklamaları öne çıkacaktır.

 

STRATEJI

BIST100 Ekim başında başladığı harekette tarihi rekorları yenileyen bir ralliyi sürdürüyor. Garanti haberi sonrasında yeni denge 1700 civarı olacak gibi. 1700 altında hedge gerekebilir.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Rusya Ukrayna'ya girer mi?
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
VakıfBank, PTT deplasmanından zaferle dönüyor
VakıfBank, PTT deplasmanından zaferle dönüyor
 Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov ile  ortak basın toplantısı düzenledi
Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov ile ortak basın toplantısı düzenledi