Müren Projesi Deniz Kuvvetleri ile TÜBİTAK BİLGEM tarafından yürütülüyor

Denizaltı savaş yönetim sistemlerinde yurt dışına bağımlılık sona eriyor. Milli Üretim Entegre Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN), ilk denizaltılara entegre edildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK BİLGEM ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yürütülen MÜREN projesinde gelinen aşamayı incelemek için Gölcük tersane komutanlığını ziyaret etti.

83 kez okundu.
Müren Projesi Deniz Kuvvetleri ile TÜBİTAK BİLGEM tarafından yürütülüyor Advert

Denizaltı savaş yönetim sistemlerinde yurt dışına bağımlılık sona eriyor. Milli Üretim Entegre Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN), ilk denizaltılara entegre edildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK BİLGEM ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yürütülen MÜREN projesinde gelinen aşamayı incelemek için Gölcük tersane komutanlığını ziyaret etti. Ziyarette Bakan Varank, MÜREN sistemini kullanarak torpido simülasyon atışını başarıyla gerçekleştirdi. MÜREN’in deniz kabul testleri tamamlandıktan sonra 2022 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hizmetine girmesi hedefleniyor.

GÖLCÜK TERSANESİ’NE ZİYARET

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gölcük Tersanesine bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK BİLGEM Başkanvekili Ali Görçin, Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürü Emre Dinçer, Gölcük Tersanesi Komutanı Tuğamiral Mustafa Saygılı ve diğer görevliler hazır bulundu.

BAŞARILI SİMÜLASYON ATIŞI

Gölcük tersanesi hakkında brifing alan Bakan Varank, inşası devam eden Reis sınıfı 3 denizaltının yer aldığı fabrikada incelemeler yaptı. Bakan Varank, daha sonra liman kabul testleri tamamlanan MÜREN sisteminin ilk entegre edildiği gemi olan TCG Preveze denizaltısını ziyaret etti. TCG Preveze’de TÜBİTAK BİLGEM ekibiyle bir araya gelen Bakan Varank, MÜREN sistemini kullanarak torpido simülasyon atışını başarıyla gerçekleştirdi.

TÜM FONKSİYONLARI YERLİ VE MİLLİ

Türkiye’nin, 4 Preveze sınıfı denizaltısı bulunuyor. 1990’lı yıllarda hizmete giren bu denizaltılarda menşe ülke savaş yönetim sistemleri kullanılıyor. Türkiye, TÜBİTAK BİLGEM ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ortak projesiyle tüm fonksiyonları milli ve yerli olan MÜREN sistemini geliştiriyor.

TAM BÜTÜNLEŞİK SAVAŞ YÖNETİM SİSTEMİ

MÜREN, 20 farklı sensör, seyir ve silah sistemi ile tam bütünleşik bir savaş yönetim sistemi. Sonar sinyal işleme, komuta kontrol, atış kontrol ve gemi seyrüseferi başta olmak üzere tüm işlevler yerli ve milli olarak hayata geçirebilecek.

TESTLER DEVAM EDİYOR

Fabrika kabul testlerinin ardından sistemlerin gemiye entegrasyonu tamamlandı. Deniz kabul testlerinin tamamlanmasından sonra MÜREN’in 2022’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullanımına sunulması hedefleniyor.

REİS SINIFINA DA ENTEGRE EDİLEBİLECEK

MÜREN;  modern ağır torpido atabilme, sensör (sonar, periskop, elektronik destek sistemleri) verileri ile özgün hedef hareket analizi, iz yönetimi yeteneklere sahip olacak. MÜREN sistemi üzerinden milli torpidoların atış kontrolü sağlanabilecek. MÜREN, yeni nesil olarak kabul edilen Reis sınıfı denizaltılara da entegre edilebilecek. Bu arada, TÜBİTAK BİLGEM, MÜREN ile bütünleşik olarak çalışabilecek iki farklı sonarın da geliştirme çalışmalarını sürdürüyor.

Hibya Haber Ajansı

Müren Projesi Deniz Kuvvetleri ile TÜBİTAK BİLGEM tarafından yürütülüyor
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
VakıfBank, PTT deplasmanından zaferle dönüyor
VakıfBank, PTT deplasmanından zaferle dönüyor
 Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov ile  ortak basın toplantısı düzenledi
Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov ile ortak basın toplantısı düzenledi