CATL Shanghai, ilk LFP-hücrelerini Tesla’ya teslim etti

2021 Ağustos ayında CATL tarafından açılacağı duyurulan Shanghai Tesla-Gigafactory yakınındaki akü fabrikası kısa sürede büyük adımlar attı.

108 kez okundu.
CATL Shanghai, ilk LFP-hücrelerini Tesla’ya teslim etti Advert

2021 Ağustos ayında CATL tarafından açılacağı duyurulan Shanghai Tesla-Gigafactory yakınındaki akü fabrikası kısa sürede büyük adımlar attı. Yerel medyanın bildirdiğine göre CATL, daha Kasım 2021’de yeni fabrikasında yapılan ilk akü hücrelerini Tesla’ya teslim etti.

Fabrika, “Shanghai Observer” portalında yer alan habere göre, planladığı kapasitenin yüzde 60 kadarına şimdiden ulaşmış durumda. Üretimin bu denli hızlı büyümesi bulunduğu yerin sağladığı olanaklara da bağlı. Fabrika Tesla’nın Shanghai’deki gigafactory’si gibi Lin-gang Özel Bölgesi Endüstri Parkı’nda yer alıyor. Böylece CATL yönetimi fabrikayı, mevcut bir binanın içinde gerekli değişiklikleri yaparak kurdu ki, bu da ona yedi ila sekiz aylık bir zaman tasarrufu sağladı. 

Tesla ve CATL geçen haziran ayında akü hücreleri alışverişi konusunda Ocak 2022 - Aralık 2025 arası geçerli olacak bir sözleşme imzalamıştı. Daha sonra ekim ayında Tesla’nın CATL’ye sadece 2022 için toplam 45 GWh kapasitesinde akü sipariş ettiği duyuruldu. LFP-akülerinin (LFP - Lityum-demir-fosfat) boyutları ile Tesla’nın mevcut modellerinin büyüklüğü karşılaştırıldığında söz konusu kapasite yaklaşık 800 bin aracın ihtiyacını karşılıyor. Giga Shanghai’nin şu anda 450 binden biraz fazla araç ürettiği düşünüldüğünde, sipariş edilen akülerin bir kesiminin başka Tesla üretim tesislerine gideceği anlaşılıyor.  

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

CATL Shanghai ilk LFP-hücrelerini Tesla’ya teslim etti
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kızılkaya Belediye Başkanı İlkay Güngör’e Anlamlı Ziyaret
Kızılkaya Belediye Başkanı İlkay Güngör’e Anlamlı Ziyaret
Merkez Bankası’na dair düzenlemenin yer aldığı teklif kanunlaştı
Merkez Bankası’na dair düzenlemenin yer aldığı teklif kanunlaştı