Çin’in en büyük deniz petrol sahasında üretim 30 milyon tonu aştı

Çin Ulusal Açık Deniz Petrol Şirketi (CNOOC) tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, Bohai Körfezi'nde bulunan Çin'in en büyük petrol sahası, geçen yıl 30 milyon tondan fazla ham petrol üretimiyle, ülkenin birincisi oldu.

31 kez okundu.
Çin’in en büyük deniz petrol sahasında üretim 30 milyon tonu aştı Advert

Çin Ulusal Açık Deniz Petrol Şirketi (CNOOC) tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, Bohai Körfezi'nde bulunan Çin'in en büyük petrol sahası, geçen yıl 30 milyon tondan fazla ham petrol üretimiyle, ülkenin birincisi oldu. Çin’de geçen yıl ham petrol üretiminde kaydedilen artışın yarısı söz konusu petrol sahasından geldi.

Geçen yıl Çin’in açık denizde petrol üretimi bir önceki yıla göre 3 milyon 230 bin ton artarak, 48 milyon 640 bin tona ulaştı ve bu miktar ulusal petrol büyümesinin yüzde 80’ini oluşturdu. Açık denizde petrol üretiminde görülen artış, üç yıldır ulusal petrol üretimi artışının yarısını oluşturdu. Bu, açık denizde keşfedilen doğal kaynakların, Çin’in üretimini destekleyecek önemli bir unsur haline geldiğini gösteriyor.

CNOOC Genel Müdür Yardımcısı Cao Xinjian, “Şirket son üç yılda her sene 50 milyar yuandan (yaklaşık 8 milyar dolar) fazla yatırım yaptı” dedi. Cao, derin deniz ve ağır petrol geliştirme teknolojisinde kaydedilen atılımların, sektör için yeni fırsatlar yarattığını sözlerine ekledi. CNOOC, geçen yıl eylül ayında Bohai Körfezi'nde tahmini rezervi 100 milyon tonu aşkın yeni bir petrol sahası keşfettiğini açıklamıştı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Çin’in en büyük deniz petrol sahasında üretim 30 milyon tonu aştı
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burdur Kayalar Grup Yöneticilerine Ödül
Burdur Kayalar Grup Yöneticilerine Ödül
Büyükşehir 412 mahalle yolunu ulaşıma açtı
Büyükşehir 412 mahalle yolunu ulaşıma açtı