ABD: Piyasa ve anket bazlı enflasyon beklentileri

Aralık Tüketici Beklentileri Anketi, hem kısa hem de orta vadeli enflasyon beklentilerinin değişmediğini gösteriyor.

41 kez okundu.
ABD: Piyasa ve anket bazlı enflasyon beklentileri Advert

Aralık Tüketici Beklentileri Anketi, hem kısa hem de orta vadeli enflasyon beklentilerinin değişmediğini gösteriyor. Bir yıllık ve üç yıllık medyan enflasyon beklentileri Aralık ayında sırasıyla %6 ve %4 seviyelerinde değişmeden kaldı. Konut fiyat beklentileri ise Aralık ayında yükseldi ancak Mayıs 2021 zirvesinin altında kaldı. Medyan ev fiyat beklentileri Kasım'daki %5'den %5,5'e yükseldi.

 

Yıl öncesi fiyat değişiklikleriyle ilgili beklentiler, gaz fiyatı için 3,5 yüzde puanı (%5,7'ye), gıda fiyatları için 1,4 yüzde puanı (%7,8'e) ve üniversite eğitiminin maliyeti için 1 yüzde puanı (%8,1'e) düştü. Tıbbi bakım ve kira fiyatlarındaki medyan beklenen değişiklik sırasıyla %9,6 ve %10'da değişmeden kaldı.

 

Aylık Tüketici Beklentileri Anketi… Kaynak: New York Fed, Bloomberg

 

Enflasyon beklentileri stabilleşmekle beraber, yüksek seviyelerde kalmasının halen ana beklenti ve endişe dahilinde olduğunu görüyoruz. Sorunlu enflasyon dalgalarının devam etmesi, Fed’in enflasyon konusundaki eski görüşünün geçerliliğini yitirmesine neden olurken, şu anda parasal desteklerin sınırlanmasına da dayanak oluşturuyor. Öte yandan hane halkı gelirleri, istihdamdaki toparlanma ile beraber artıyor; ancak halen enflasyonun altında kalan ücret artışları reel gelirlerin eksilmesine neden oluyor. Bu nedenle işgücü piyasasındaki yüksek artış baskısı da geçerli olacaktır, bu durum tüketicilerin harcama yetileri açısından önem arz ediyor. Bir kez daha maliyete eklenen talep etkenini izliyoruz yani.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

ABD: Piyasa ve anket bazlı enflasyon beklentileri
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kızılkaya Belediye Başkanı İlkay Güngör’e Anlamlı Ziyaret
Kızılkaya Belediye Başkanı İlkay Güngör’e Anlamlı Ziyaret
Merkez Bankası’na dair düzenlemenin yer aldığı teklif kanunlaştı
Merkez Bankası’na dair düzenlemenin yer aldığı teklif kanunlaştı