Çin’de GSYİH’sı 1 trilyonu geçen kent sayısı 24’e yükseldi

Çin’de Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) bir trilyon RMB’yi aşan kentlerin sayısı her geçen yıl artıyor. Guangdong eyaletinin Dongguan kenti, dün GYSİH’nın bir trilyon RMB’yi ve nüfusunun 10 milyonu aştığını duyurdu.

33 kez okundu.
Çin’de GSYİH’sı 1 trilyonu geçen kent sayısı 24’e yükseldi Advert

Çin’de Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) bir trilyon RMB’yi aşan kentlerin sayısı her geçen yıl artıyor.  Guangdong eyaletinin Dongguan kenti, dün GYSİH’nın bir trilyon RMB’yi ve nüfusunun 10 milyonu aştığını duyurdu.

Böylece Dongguan, GSYİH bir trilyon RMB’yi aşan 24’üncü Çin kenti oldu. Çin’de ilk olarak 2006’da Shanghai’nin GSYİH bir trilyon RMB’yi aşmıştı. 2008’de Beijing, 2010’da Guangzhou ve 2011’de Shenzhen, Tianjin, Suzhou ve Chongqing’in GSYİH bir trilyon RMB’ye ulaştı. Bunun ardından listeye Wuhan, Chengdu, Hangzhou, Nanjing, Qingdao, Wuxi, Changsha, Ningbo, Zhengzhou, Foshan, Fuzhou, Quanzhou, Nantong, Hefei, Xi’an ve Jinan girdi.

24 kent arasından 18’i Çin’in güney bölgesinde ve 6’sı kuzey bölgesinde bulunuyor.

Çin’in GSYİH 4 trilyon RMB olan ilk kent Beijing oldu

2021 yılında başkent Beijing’in GSYİH 4 trilyon RMB’yi aştı ve bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5’ arttı. Böylece 2021’de Çin’de, ilk kez GSYİH 4 trilyon RMB’yi aşan kent doğdu. Beijing’in kişi başına düşen GSYİH ve toplam işgücü verimliliği ülkedeki en yüksek seviyeyi korudu.

Yeni nesil bilgi teknolojileri ve sağlık sektörünün artan katma değeri sayesinde, özellikle ilaç imalat sanayinin ani büyümesi Beijing’in ekonomik gelişmesini destek verdi.
Verilere göre, Ocak-Kasım 2021 arasında, Beijing’de bulunan iki COVOD-19 aşı üretim şirketi Sinovac ve Sinopharm Beijing Biyoloji Şirketi’nin kümülatif çıktı değeri 230 milyar RMB’ye ulaştı. Şu ana kadar Beijing’de toplam yaklaşık 5 milyar COVID-19 aşısı üretildi.

Beijing’in dışında, Shanghai kentinin GSYİH’nın da 4 trilyon RMB’yi aşması bekleniyor. Shanghai’nin 2021 GSYİH verileri henüz açıklanmadı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Çin’de GSYİH’sı 1 trilyonu geçen kent sayısı 24’e yükseldi
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burdur Kayalar Grup Yöneticilerine Ödül
Burdur Kayalar Grup Yöneticilerine Ödül
Büyükşehir 412 mahalle yolunu ulaşıma açtı
Büyükşehir 412 mahalle yolunu ulaşıma açtı