Çin: Enflasyonda bazı soğuma işaretleri

Çin’den açıklanan veriler, fiyat baskılarındaki geniş bir geri çekilme ve daha yüksek bir baz ile olan karşılaştırma itibariyle Aralık ayında enflasyonda soğuma görüldüğünü gösteriyor.

43 kez okundu.
Çin: Enflasyonda bazı soğuma işaretleri Advert

Çin’den açıklanan veriler, fiyat baskılarındaki geniş bir geri çekilme ve daha yüksek bir baz ile olan karşılaştırma itibariyle Aralık ayında enflasyonda soğuma görüldüğünü gösteriyor. Genel TÜFE'de Kasım'daki %2,3'lük artışa kıyasla yıllık bazda %1,5 arttı. TÜFE bir önceki aya göre ise %0,3 düştü. ÜFE’de ise fabrika çıkış fiyatları, hükümetin enerji arzını artırma ve fiyatları istikrara kavuşturma çabalarının bir iz bırakmasıyla Aralık ayında soğumaya devam etti. Üretici fiyat endeksinde Kasım'daki %12,9'luk artıştan bir önceki yıla göre %10,3 seviyesinde artış var. Resmi Aralık PMI verilerindeki girdi ve çıktı fiyatları alt endeksleri, Nisan 2020'den bu yana en düşük seviyelerine gerilemişti. Caixin Çin Genel imalat PMI verileri girdi maliyet enflasyonunun 19 ayın en düşük seviyesine düştüğünü göstermişti.

 

Yüksek frekanslı göstergeler, kömür ve petrol fiyatlarının öncülüğünde, birçok hammadde ve orta malzeme fiyatlarındaki yıllık artışların Aralık ayında daha da hafiflediğini gösteriyor. Gıda fiyatları muhtemelen enflasyonu yeniden aşağı çekmeye başladı. Domuz eti fiyatlarının yıldan yıla derin düşüşler gösterdiğini, sebze fiyatlarındaki artış hızının ise Kasım ayındaki artışın ardından keskin bir şekilde yavaşladığını görüyoruz. Hizmet fiyatlarının düşen enerji maliyetleri ve Covid-19'un yeni alevlenmeleri ile azalmasıyla birlikte, gıda dışı bileşenlerin enflasyona katkısı da ılımlılaştı.

 

Üretici ve tüketici bazlı enflasyon göstergelerinde bazı rahatlamalar var. Tüketici enflasyonunda ılımlı seyre ek olarak üretici fiyatlarının durağanlaşması, büyüme destekli politikalara alan açması açısından önemli. Bu da Komünist Parti’nin ve PBOC’nin rahat davranması anlamına gelebilecektir. Ekonomide varyant nedeniyle yavaşlama riskleri görülüyor, bu nedenle merkezi hükümet başta altyapı harcamaları olmak üzere mali politika genişlemesini artırma eğiliminde. Kredi akışının da hızlanması için PBOC, mevcut durumu daha fazla ZK ve orta-uzun vadeli kredi faizi indirimi olarak değerlendirebilir.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Çin: Enflasyonda bazı soğuma işaretleri
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Burdur Kayalar Grup Yöneticilerine Ödül
Burdur Kayalar Grup Yöneticilerine Ödül
Büyükşehir 412 mahalle yolunu ulaşıma açtı
Büyükşehir 412 mahalle yolunu ulaşıma açtı