Sağlıkta şiddet durmuyor! Şanlıurfa'da saldırı kınandı

Dün Şanlıurfa Eyyübiye Devlet Hastanesi acil servisinde görevli nöbetçi doktora yapılan fiziki saldırıya tepkiler devam ediyor.

2511 kez okundu.
Sağlıkta şiddet durmuyor! Şanlıurfa'da saldırı kınandı Advert

 

Dün Şanlıurfa Eyyübiye Devlet Hastanesi acil servisinde görevli nöbetçi doktora yapılan fiziki saldırıya tepkiler devam ediyor.

Bu gün hastanede görevli doktorlar ve sendika üyeleri yaptıkları bir açıklama ile saldırıyı kınadılar.

Tabipler odası üyeleri tarafından yapılan açıklamada sağlıkta şiddet kınandı.Açıklamada “Doktora karşı şiddet durmak bilmiyor.''Resmi rakamlara göre her gün 50 sağlık çalışanı sözlü ya da fiziksel olarak şiddete maruz kalmaktadır. Hastaneler artık sağlıkla değil şiddetle anılmaktadır. Mevcut sağlık sisteminde herkes mutsuz, en çok da sağlık emekçisi mutsuzdur.
Son günlerde çok büyük boyutlara varan sağlıkta şiddet vakaları, alınmayan tedbirler ve çözümsüzlük ve çıkardığınız oyalama yasalarla beraber çığ gibi büyümeye devam etmiştir.
Gelinen noktada dün akşam Şanlıurfa Eyyübiye Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görevli Acil Uzmanı meslektaşımız saldırıya uğramıştır.
AVM’ ler de bile X Ray cihazları ile güvenlik önlemleri üst düzeyde alınırken, Sağlık
Kurumlarımız korunmasız, şiddete ve saldırıya açık haldedir. Bu güne kadar yaşanan şiddet vakalarında görüleceği gibi, saldırganlar ellerini kollarını sallayarak silahlı, delici, kesici aletleri çok rahat yanlarında taşıyarak, rahatlıkla kurumlarımıza girip canımıza kastedebiliyor. Çalışma alanlarımızın güvenlik açıklarını ısrarla belirtmemize, sağlık emekçilerinin can güvenliğini sağlanması konusunda gerekli önlemlerin alınması için her türlü girişimlerimize rağmen hiçbir adım atmayan tüm yetkililer bu şiddete ortaktırlar.
Yaşananları akılla, vicdanla, insanlıkla izah edebilmenin olanağı kalmamıştır. Yaşanan bunca şiddet vakasına, ölümlere rağmen ne yazık ki gelinen noktada samimi adımların atılmadığını, şiddetin hız kesmediğini görüyoruz. Saldırganlar karakolun ön kapısından girip arka kapısından çıkmaktadır. Olan “şikâyetçi olduğum için yeniden saldırıya uğrar mıyım” endişesiyle baş başa kalan, artık aracını park ettiği otoparka giderken can güvenliği kaygısı yaşayan sağlık emekçisine olmaktadır.
Artık yeter, gerekli önlemlerin alınması için daha ne beklenmektedir? Şiddete daha ne kadar seyirci kalınacaktır?
Uzun süredir güvenli işyerleri talebimiz olmasına karşın, her gün bir değil, birkaç sağlıkta şiddet olayı olmasına rağmen çıkardıkları oyalama yasalar şiddeti önlemekten çok uzaktır.
Yaşatmak için çalışan Hekim, hemşire, ebe, teknisyen, idari memur, sağlık işçisi, bu ülkenin tüm sağlık emekçileri olarak bizler şiddete, şiddeti özendiren tüm politikalara karşıyız. Sağlığın piyasalaşması sonucu oluşan sorunların, yanlış uygulamaların sorumlusu bizmişiz gibi şiddete maruz kalıyor, hedef gösteriliyor ve öldürülüyoruz. Kısacası bu sistemin kendisi şiddeti doğurmaktadır.
Hekimlerin ve sağlık emekçilerinin haklarını ve halkın sağlık hakkını koruyup geliştirecek başka bir sağlık sistemi mümkündür. Bu sistemi inşa edinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz
Sağlıkta şiddetle mücadeleden geri adım atmayacağız. Şiddetle yüz yüze kalan tüm sağlık emekçilerine sahip çıkmaktan vazgeçmeyeceğiz.
Bizi yalnız bırakmayan tüm meslektaşlarımıza, tüm kurum temsilcilerimize, siz basın emekçilerine ve kıymetli halkımıza teşekkür ederiz. ''

Urfa'da doktorun darp edilmesine Tabip odasından tepki!
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'li Akın:
CHP'li Akın: "Türkiye'de enerji politikaları yıllarca yanlış kurgulandı"
"Radar İstanbul" 80 bin kişi tarafından indirildi