ŞUSKİ’den Siyanür iddialarına yanıt!

ŞUSKİ Erzincan ilinde Fırat nehrine siyanür karıştığı ve çıkan iddialarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

1750 kez okundu.
ŞUSKİ’den Siyanür iddialarına yanıt! Advert

Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İdaresi (ŞUSKİ) yaptığı yazılı açıklamada:"21/06/ 2022 tarinde Erzincan ilinde Fırat nehrine 20 metreküp siyanür içeren solüsyonun Firat nehrine karıştığı iddia edilmiştir. Bu iddia karşısında Erzincan Valiliği tarafından yapılan açıklamada,

‘HİÇBİR DEREYE KARIŞMA OLMADIĞI, FIRAT HAVZASINA GÖZLEMSEL OLARAK ULAŞMADIĞI TESPİT EDİLMİŞTİR’ denilmiş olmasına rağmen; Şanlıurfa ilinde temin ettiğimiz icme suyunun da Siyanür tehlikesi altinda olduğu şeklinde mesnetsiz iddialar ortaya atılmıştır.

Firat nehri Erzincan ilinden sehrimize gelene kadar Keban(Elazığ), Karakaya(Malatya) ve Atatürk barajlarını beslemektedir. Bu barajlarin toplam su hacmi 89.280 milyar metreküp olup ayrica Firat nehrinin kendi su hacmi de bu miktara eklendiğinde oluşan su hacminde eser miktarda dahi Siyanür bulunması icin çok fazla aşırı Siyanür karışımı olmasi gerekmektedir. Dolayısıyla bilimsel olarak Atatürk barajinda siyanür kirliliği olması söz konusu değildir.

Buna ek olarak; Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığımız bünyesindeki Uluslararasi Akredite Labaratuvarımızda hergün, Halk Sağlığı Labaratuvarlarında ise 20 günde bir siyanür analizi yapılmakta olup, 2020 yılından günümüze kadar analiz sonuçlarınin hicbirisinde eser miktarda dahi siyanüre rastlanmamıştır." ifadelerine yer verildi.

 

# ŞUSKİ’den Siyanür iddialarına yanıt! olduğu olarak Şanlıurfa 2022
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'li Akın:
CHP'li Akın: "Türkiye'de enerji politikaları yıllarca yanlış kurgulandı"
"Radar İstanbul" 80 bin kişi tarafından indirildi