Urfa'da pes dedirten hırsızlık olayı: Caminin tuvalet kapısını çaldılar

Bu kadarına da pes dedirten hırsızlık olayı Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesi Şeyh Mesud Mahallesi’nde yaşandı.

990 kez okundu.
Urfa'da pes dedirten hırsızlık olayı: Caminin tuvalet kapısını çaldılar Advert

Bu kadarına da pes dedirten hırsızlık olayı Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesi Şeyh Mesud  Mahallesi’nde yaşandı. Gözü dönmüş hırsızlar bu kez Cami tuvaletinin kapısını çaldılar. Cami cemaati durumu şaşkınlıkla karşıladı.

Cami cemaati tuvalet kapısının yerinde olmadığını fark ederek durumu polise bildirdi.Yaşanan hırsızlık olayıyla ilgili olarak polis inceleme başlattı.

CEMAAT ASTIĞI PANKARTLA HAYIRSEVERLERDEN YARDIM İSTEDİ

Cami cemaati aştığı pankartta:"Değerli ziyaretçiler madde bağımlıları tuvaletlerin kapılarını çaldı.Bu sebeple bayan ve erkek kardeşlerimiz taharet ve abdest alırken sıkıntı yaşıyor.Kapıları yapacak bir hayır sahibine ihtiyaç vardır."

-Her gün yüzlerce yerli ve yabacı ziyaretçilerin ziyaret ettiği Şeyh Mesud  kimdir?

ŞEYH MESUD HAZRETLERİNİN ASIL KABRİ

Şeyh Mes'ud (Şıh Maksut) Türbesi ve Şıh Maksut dağı;

Şanlıurfa'ya ne zaman geldiği belli değildir. Nişabur'dan Urfa'ya geldiği bilinmektedir. Türbesi ve tekkesi Şanlıurfa'nın güneyinde, Urfa Kalesinin de güney tarafına düşen tepenin üzerindedir. Mezarı bu türbenin içindedir. Devrinin alim ve mutasavvuflarındandır. Halk arasında "Şıh Maksut" diye yanlış tanınmaktadır. Asıl adı Şeyh Mes'ud'dur. Bu türbe hem bir ziyaret yeri etrafı ise bir mesire yeridir.
Türbe Selçuk Mimari tarzında yapılmış olup, kubbesi yarı açık bırakılmıştır. Şeyh Mes'udun mezarı türbenin doğu tarafında bulunan eyvanın bodrumundadır. Normal olarak eyvanın için de tahtadan bir sanduka vardır ve üzeri yeşil bir kumaşla örtülüdür. Bu sandukanın içi boş olup evyanın altındaki bodrumda mezar bulunmaktadır. Burada beş mezar'ın bulunduğu söylensede, kabir odasında iki mezar bulunmaktadır. İki mezardan biri Şeyh Mes'ud'un, biri kız kardeşinindir. ( Bahsi geçendeşinindir.ezarın müritlerinin mezarları olduğu söylenmekte )
Şeyh Mes'ud tekkesinin içinde mescid, çilehâneler ve misafirler için ayrılan odalar bulunmaktadır.
Hoca Ahmed Yasevi'nin halifelerinden biri olduğu sanılmaktadır. Nişabur'dan Anadolu'ya gelerek halka İslâmiyeti öğretmekle görevlendirilmiştir. Uzun yıllar Urfa'da müslümanlığa hizmet etmiş evliyadandır.

Şeyh Mes'ud (Şıh Maksüt ) kimdir ?

türbenin girişinde yazılanlara göre, Hoca Ahmet Yesevi'nin öğrencilerinden olduğu belirtilen Şeyh Mes'ud'un, Anadolu'nun Türk ve İslamı seçmesinde görev alan bir Alp Eren olduğuna inanılıyor. Türk Devletleri'nden Zengiler'in 1144- 1182 ve Eyyubilerin 1182- 1193 yıllarında Urfa'ya hakim oldukları dönemde Batı Türkistan yakınlarındaki Nişabur şehrinden öğrencileri ile kente gelen Şeyh Mes'ud'un bugün ziyaretçi akınına uğrayan türbeyi kurduğu belirtiliyor.
Ayrıca Şıh Maksut dağında bir çok kaya kilise kalıntıları ve Dığdığan (Bir çeşit İgde) ağaçları bulunmaktadır..

 

# çaldılar tuvalet kapısını Caminin Şeyh mesud olduğu Şanlıurfa bulunan ile olarak ilgili Eyyübiye Şanlıurfa'ya
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'li Akın:
CHP'li Akın: "Türkiye'de enerji politikaları yıllarca yanlış kurgulandı"
"Radar İstanbul" 80 bin kişi tarafından indirildi