Irak Ordusu DAİŞ çetelerine yönelik operasyon başlattı

HABER MERKEZİ - Irak ordu güçleri bu sabah erken saatlerde koalisyon güçlerinin de desteğiyle Maxmur kazası çevresindeki DAİŞ mevzilerine yönelik operasyon başlattı.

1916 kez okundu.
Irak Ordusu DAİŞ çetelerine yönelik operasyon başlattı Advert

Irak ordu güçleri bu sabah saat 06.00'da  koalisyon güçlerine bağlı savaş uçaklarının da desteğiyle Maxmur çevresindeki DAİŞ mevzilerine yönelik operasyon başlattı. Operasyon kapsamında Kudîle, Mehane köyleri ve Maxmur kazasının güneybatısında bulunan Sultan Abdullah köyünün kırsal alanındaki DAİŞ mevzilerine yönelik saldırı başlatıldı.

 

RojNews'e operasyon hakkında demeç veren YNK Maxmur komitesi sorumlusu Reşad Gelalî, "Irak ordusu, koalisyon uçaklarının desteğiyle bu sabah saat 06.00'da Maxmur'un batısındaki DAİŞ mevzilerine yönelik operasyon başlattı. Maxmur'un batısında Nesir, Hemdan, Selahiye, Xalidiye ve Kevrok köyleriyle, Maxmur'un güneybatısında bulunan Mehane, Kudile, Kermirdi ve Xetab köylerine yönelik operasyon başlatıldı" dedi.

 

 Alınan ilk bilgilere göre Mehane köyü DAİŞ çetelerinden kurtarılırken, Kudile köyünün kurtarılmasına yönelik operasyon da halen devam ediyor.

 

Ayrıca Kermirdê ve Xetab köylerindeki çetelerin de mevzilerini bırakarak kaçtıkları bildirildi.

 

Bugün gerçekleştirilen operasyon kapsamına alınan köyler, DAİŞ çeteleri dönem dönem bu köyler üzerinden Irak ordusu ve peşmerge güçlerine yönelik saldırı geliştirdiğinden stratejik öneme sahip. Birçok gözlemci bu operasyonu Musul'un kurtarılması operasyonu için bir başlangıç olarak değerlendiriyor. 

 

(DİHA)

Urfa haberleri hdp akp chp mhp siyaset savaş yaşam ölüm Ortadoğu kürtistan türkiye spor gap apo pkk demokrasi adalet dünya urfagündem gaphaberleri ruhanews sondakika Şanlıurfa
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırkpınar'da başpehlivan Cengizhan Şimşek oldu
Kırkpınar'da başpehlivan Cengizhan Şimşek oldu
Çanakkale'deki orman yangını
Çanakkale'deki orman yangını