İYİ BİLİRDİK
Abdulkadir ANMAK

İYİ BİLİRDİK

Bu içerik 570 kez okundu.

Geçtiğimiz ay kaybettiğimiz acısı, hüznü kalbimizde taze olan Akif ÇEKİRGE'yi kalemim yettiğince anmak istiyorum bu makalemizde.

Müzisyen bir aileden gelen bağlama icracısı ve yapımcısı olan babasının işyerinde enstrüman çalmaya başlayan Akif ÇEKİRGE bir yandan tahsil hayatını sürdürürken bir yandan müziğe devam etmiş.

Annesi Fehime Hanım babası ise usta sanatçı Aziz ÇEKİRGE'dir. Merhum babasının ismini 4 evladından biri olan ve aile müzisyenlik geleneğini sürdüren oğlu Aziz'e de vermiştir.

Mazisi 40 yıla dayanan ismini şahsından alan Sıra Gecesi ekibinin kurucusu ve şefi olmuştur yıllarca merhum sanatçı. 

Bizzat kendi tabiriyle şu sözü düstur edinmiştir: "Allah-u Teala biz, diyor ben demek bencil olmak bize yakışmaz"

Yani egoistlik etmeyerek bu sözünü mesleki yaşantısına uygulamış, yanındaki sahne arkadaşlarını kollamış birlikte hareket etmiştir daima. 

Gençler yetiştirmiş, o gençlerin sektöre kazandırılmasına yardımcı olmuştur.

Bu gençlere desteğinin en büyük örneklerinden biri de Türkiye'de sadece 14 ilde bulunan ve il şubesi bazı çevrelerce görmezden gelinen "Dini Musiki Proje Okullarını" tanımakla kalmamış, desteklemiştir ÇEKİRGE.

Dini Musiki Proje Okulu Ş.U.A.İ.H.L Koro üyeleri ve Şefleri Ahmet NAS'ı mekanlarında ağırlamışlar, o yıl hazırladıkları 2 kayıt çalışmasına enstrüman, sazende ve mekan desteği sağlamışlardır.

Kendilerine ait güfte beste çalışmaları da olan Akif ÇEKİRGE sıra gecesi kültürüne farklı boyutlar kazandırmış, denizde, otellerde, vb. farklı mekanlarda bu müziği icra ederek, turistlere de duyurarak evrensel çapta tanıtıma vesile olmuştur.

Kardeşi Yahya ÇEKİRGE'ye oğlu Aziz Hocamıza taziyelerimizi bir kez daha bildirirken; o gün cenazesine yetişemezsek de biz kayıt altına alınan bu köşe yazımızla "iyi bilirdik" diye şehadet ediyoruz merhumun ruhu alileri şerefine.

Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'li Akın:
CHP'li Akın: "Türkiye'de enerji politikaları yıllarca yanlış kurgulandı"
"Radar İstanbul" 80 bin kişi tarafından indirildi