Çin’den AB’ye uyarı: “Devasa sübvansiyon yok, teknoloji var”

Çin’in Avrupa Birliği’ndeki Ticaret Odası (CCCEU), AB’nin Çin menşeli elektrikli otomobillere yönelik sübvansiyon soruşturmasını başlatmasına tepki gösterdi.

185 kez okundu.
Çin’den AB’ye uyarı: “Devasa sübvansiyon yok, teknoloji var” Advert

Çin’in Avrupa Birliği’ndeki Ticaret Odası (CCCEU), AB’nin Çin menşeli elektrikli otomobillere yönelik sübvansiyon soruşturmasını başlatmasına tepki gösterdi. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda yaptığı “Birliğin Durumu” başlıklı konuşmada, Çin’den AB ülkelerine ithal edilen elektrikli otomobillere yönelik sübvansiyon soruşturması başlatıldığını duyurdu.

Ursula von der Leyen, “Küresel pazarlar artık daha ucuz Çin elektrikli otomobilleriyle dolup taşıyor. Çin elektrikli otomobillerinin fiyatları devasa devlet sübvansiyonlarıyla yapay olarak düşük tutuluyor. Bu durum pazarımızın işleyişini bozuyor” demişti. 

Ursula von der Leyen’in açıklamasına, CCCEU’dan yanıt geldi. Açıklamada, Çin’in elektrikli otomobil sektöründe ve ilgili tedarik zincirinde faaliyet gösteren firmaların, Çin’in rekabet ortamı bir hayli fazla olan iç pazarında endüstriyel avantajlar elde ederek, tüketicilere yüksek kaliteli, ucuz ve farklı ihtiyaçları karşılayabilen elektrikli otomobiller sağladığı ve Çin menşeli elektrikli otomobillerin Avrupalılar dâhil olmak üzere, dünya genelindeki müşteriler arasında rağbet gördüğü belirtildi. Açıklamada bu avantajların “devasa sübvansiyon” ile oluşturulamayacağına işaret edildi.

Çin menşeli elektrikli otomobil zincirinin, Avrupa ve küresel otomotiv sektörüyle iyi bir iş birliği ilişkisini sürdürdüğü kaydedilen açıklamada her bir elektrikli aracın dünyanın dört bir yanından on binlerce tedarikçilerin çabalarıyla üretildiği vurgulandı.

Açıklamada, AB’nin Çin menşeli otomobillerin AB’de satılmasını tek taraflı yollarla önlemek yerine Çin’in elektrikli otomotiv sektörünün gelişmesini nesnel bir şekilde değerlendirmesi gerektiği belirtildi. CCCEU açıklamasında, AB’nin Avrupa piyasasının açıklığını somut adımlar atarak yabancı firmalara adil ve ayrımcı olmayan bir ticari ortam sunması gerektiğini kaydetti. CCCEU, AB’nin yabancı firmaları sadece menşe kaynağı sebebiyle dışlamasının, Dünya Ticaret Örgütü’ne verilen sözlere de aykırı olacağına dikkat çekti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Çin’den AB’ye uyarı: “Devasa sübvansiyon yok teknoloji var”
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayısı Tatlıları Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu
Kayısı Tatlıları Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu
Bakan Kurum: Diyarbakır’da 4 bin 415 yeni yuvamız ve iş yerimizde hayat başladı
Bakan Kurum: Diyarbakır’da 4 bin 415 yeni yuvamız ve iş yerimizde hayat başladı