Kayyum Yönetimini Ret Ediyoruz

Emekli Meclisleri Sendikası, Hakkari Belediye Başkanının göz altına alınmasını ve yerine Kayyum atanmasıyla ilgili basın açıklamasında bulundu.

1607 kez okundu.
Kayyum Yönetimini Ret Ediyoruz Advert

Sendika basın açıklamasında şunları dile getirdi:

Kamuoyuna saygıyla duyurulur!

Emekli Meclisleri Sendikası; ilk kurulduğu günden beri emek ve emekliden, hak ve hakikatten, mağdur ve mazlumdan yana taraf olduğunu kamuoyuna ilan etmiştir.

İçinde bulunduğumuz yüzyılın, Doğrudan Demokrasi ve kadının yüzyılı olduğu tespitini yapıyoruz.  Doğrudan demokrasi, insanı ve insanlığı en üstün değer olarak kabul eder ve dolayısıyla insanların özgür iradelerini sınırlayacak veya onu yok sayacak her türlü tutum ve davranışı reddeder.

Sendikamız, eşittlerin demokrasisini savunur. Hiçbir koşulda  insanları din, dil, renk, mezhep, etnik köken, siyasi düşünce ve sosyal statüsüne göre ayrıştırmaz. Hiç kimseye ayrıcalık ve imtiyaz  tanımadığı gibi hiç kimseyi ötekileştirmez ve bu kurala uymayanlara da itiraz eder.

Bize göre Anadolu bir halklar ve kültürler mozaiği olarak çok renkli, çok kokulu ve çok sesli bir kır  bahçesidir ve bu durum mutlaka muhafaza edilmelidir.

Emekli Meclisleri Sendikası,  halkın iradesine saygı duyar ve herkesi de halkın iradesine saygılı olmaya davet eder.  Seçilmesinin üzerinden henüz sadece iki ay gibi bir kısa süre geçmiş olan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık AKIŞ’ın hukuka aykırı  olarak gözaltına alınıp, yerine Vali Ali ÇELİK’in  hukuka ve demokratik teammüllere aykırı şekilde kayyum olarak atanmasını halkın iradesinin gasp edilmesi ve ipotek konulması olarak algılıyor ve reddediyoruz.

İktidar Blokunun, Hakkari Belediye  Başkanı hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmadan onu suçlu ilan etmesi, ceza hukukunun temel ilkelerinden biri olan “Masumiyet Karinesi İlkesinin” açıkça ihlali anlamına gelir. Masumiyet karinesine göre hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmadan kişiyi suçlu ilan edemezsiniz, çünkü kişi hakkında kesinleşmiş bir hüküm olmadığı müddetçe, kişi masum sayılır.

Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık AKIŞ hakkında bırakınız kesinleşmiş bir mahkeme kararını, henüz hakkında tanzim edilmiş bir iddianame dahi yokken, halkın demokratik iradesiyle seçilmiş bir kişiyi suçlu ilan edip yerine kayyum atanması hukukun ayaklar altına alınıp yok edilmesi demektir.  Öte yandan yeri-yurdu belli ve sürekli gözönünde bulunan bir belediye başkanının gözaltına alınması da hukuka aykırıdır.

İçişleri Bakanlığını hukukun temel ilkeleri ve  evrensel kurallarına uymaya, Hakkari halkının iradesine  ve demokratik teammüllere saygılı olmaya, kayyum atama kararını geri almaya davet ediyor; Hakkari Belediye  Başkanının derhal serbest bırakılarak, görevinin başına dönmesine imkan tanınmasını bekliyoruz.

 

EMEKLİ MECLİSLERİ SENDİKASI KOORDİNASYONU

Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IDF sözcüsü: Hamas'ı ortadan kaldıracağımızı söylemek insanların gözüne kum atmaktır'
IDF sözcüsü: Hamas'ı ortadan kaldıracağımızı söylemek insanların gözüne kum atmaktır'
Avrupa piyasaları İngiltere Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi karışık açılışa yöneldi
Avrupa piyasaları İngiltere Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi karışık açılışa yöneldi