Tugay: Kosova ile ilişkilerimizi güçlendireceğiz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Kosova Cumhuriyeti Başbakanı Albin Kurti'nin katılımıyla düzenlenen “İzmir Diaspora Buluşması”nda konuştu.

59 kez okundu.
Tugay: Kosova ile ilişkilerimizi güçlendireceğiz Advert

Başbakan Kurti'nin ziyaretinden büyük onur duyduklarını belirten Başkan Tugay, “Kendimi bundan sonra gönüllü Kosova İyi Niyet Elçisi olarak ilan edebilirim. Bu dostluğu sadece kültürel, sosyal olarak değil ekonomik olarak da güçlendireceğiz” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ile eşi Öznur Tugay'ın katıldığı buluşmada; Kosova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Agon Vrenezi, Kosova Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Suzan Novobrdalija, Kosova Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosu Muharrem Toprak, Foça Belediye Başkanı Saniye Bora Fıçı, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Balkan dernekleri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile temsilcileri katıldı.


Karşılıklı ilişkilerin daha da yakınlaşması için görev süresi boyunca çaba sarf edeceğini ifade eden Cemil Tugay, şunları söyledi:

“Bu dostluğa bundan sonra sadece kültürel, sosyal olarak değil ekonomik olarak karşılık vermek zorundayız. Sayın Başbakan Albin Kurti'nin 'Kosova'ya yatırım yapın, ziyaret edin, görün' çağrısına ben yürekten 'evet' diyorum. Önümüzdeki günlerde iş dünyasından temsilcilerle Kosova’ya gideceğiz. Kosova'nın dost saydığımız ülkelerin de gelişmesi ve büyümesi için hepimizin mücadele etmesi lazım. İzmir'in ilçelerinden; Karşıyaka, Konak ve Buca'nın kardeş belediyeleri var. Bundan sonra daha da yakın ilişkiler kurulması için çaba göstereceğim. 5 yıllık görev süremde bu konuda güzel sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum. Bu görevi yapmaktan büyük onur duyacağım”

Ülkesi hakkında bilgiler veren Kosova Cumhuriyeti Başbakanı Albin Kurti, Kosova dışında yaşayan vatandaşlarına çağrıda bulundu. Kurti, “Kosova, Tiran ve İzmir arasında direkt uçuşlar başladı. Lütfen gelin ve Kosova'yı ziyaret edin. Kosova sadece benim değil, orada yaşayanların değil, sizin için de bir vatandır. O yüzden artık uzak durmayın, gelin. Sizi Kosova'ya bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

Tugay: Kosova ile ilişkilerimizi güçlendireceğiz
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tajani: Gazze'dekiler için 60 tondan fazla insani yardım taşıyan uçak Amman'a indi
Tajani: Gazze'dekiler için 60 tondan fazla insani yardım taşıyan uçak Amman'a indi
Başkan Kösedağı: Kadıköy Belediyesi olarak sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız
Başkan Kösedağı: Kadıköy Belediyesi olarak sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız