Adana’da 14 ayda 21 kadın öldürüldü

ADANA – İHD Adana Şubesi, 8 Mart dolayısıyla hazırladığı 14 aylık kadına yönelik şiddet, cinayet ve hak ihlalleri raporunda, 21 kadının eşi ya da en yakınındaki erkek tarafından öldürüldüğü belirtildi.

Adana’da 14 ayda 21 kadın öldürüldü
Bu içerik 638 kez okundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Kadın Hakları Komisyonu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 14 aylık hak ihlalleri raporunu şube binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Çok sayıda kadının katıldığı toplantıda raporu açıklayan Komisyon üyesi Avukat Fatma Kaymaz Son, 8 Mart’ın direniş tarihini anlattı. Son, Türkiye’de kadın sorununun temelinde erkek egemen zihniyetin dizayn ettiği ve toplumsal yaşamda kadının varlığını yok sayan, toplumsal hayata katılımını engelleyen sosyo-politik anlayış ve pratikler olduğunu belirtti.

 

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Gelişmişlik raporuna göre, 149 ülke arasında toplumsal cinsiyet eşitliği bakımından 69’ncu sırada yer aldığını hatırlatan Son, yaşanan kara tablonun aynası niteliğinde olan Adana’nın kadına yönelik şiddet ve hak ihlallerinin en yoğun yaşandığı kentlerden biri olduğunu söyledi.

 

Adana’da 14 ayda kadına yönelik yaşanan şiddet, cinayet ve hak ihlallerin verileri şöyle açıklandı:

 

* 21 kadın katledildi.

 

* 7 kadın intihar etti.

 

* 858 kadın eşi tarafından gerçekleşen saldırı sonucu yaralandı.

 

* Bin 587 kadın eşi tarafından hakaret ve tehditlere maruz kaldı.

 

* 25 kadın eşi tarafından cinsel saldırıya uğradı.

 

* 8 kadın tecavüze uğradı.

 Son, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün erkeklerin, kadınlara karanfil verme, pembe renkli hediyeler alma yada sevgi sözcükleri sarf etme gayretinin ötesinde kadının varlık ve eşitlik meselesinin,  erkek egemen sisteme karşı mücadele günü olduğunu vurguladı.  Son Dakika Yerel Şanlıurfa Akçakale HaberleriBELSAN’dan Açıklama

kaynak:mezopotamyaajansi.com

Adana’da 14 ayda 21 kadın öldürüldü
Advert
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
BENZER ÇEKEBİLİR X
İranlı kadın ressamlardan sergi
İranlı kadın ressamlardan sergi
Göbeklitepe’ye ‘farklı’ bir film
Göbeklitepe’ye ‘farklı’ bir film