ZMO: Mısır 1,5 TL'den alınsın

ADANA - ZMO Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, üretimin sürdürülebilirliği için mısırın üreticiden 1,50 TL’den alınması gerektiğini vurguladı.

482 kez okundu.
ZMO: Mısır 1,5 TL'den alınsın

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, hasadı başlayan mısırın taban fiyatına dair yazılı açıklama yaptı. Korkut, mısırın son yıllarda alternatif kullanım alanı olarak biyoyakıt üretiminde de kullanıldığına dikkati çekerek, üretimde artış yaşandığını dile getirdi. 
 
'MISIR TERCİH EDİLİYOR'

 
Türkiye'de mısır ekim alanlarını 2018’de 6,9 milyon dekar alandan 5,9 milyon dekara gerilediğine değinen Korkut, "2015 yılında 6,4 milyon ton olan mısır üretiminin 2019 yılında 6 milyon ton olarak gerçekleşti" diye belirtti. Çiftçilerin mısırı tercih ettiğini aktaran Korkut, “Akdeniz 2 milyon tonun üzerindeki üretim miktarı ile halen en önemli bölge olma konumunu korumaktadır. Üretim sezonunda sıcaklığa bağlı verim düşüklüğü yaşanacaktır. Her koşulda üretim yapmaya devam eden üreticimizin korunması için mısır üreticiden 1,50 TL’ye alınmalıdır. Üretici emeğinin karşılığını aldığı zaman ülkemiz ithalat kıskacından kurtulur ve tarımsal faaliyetin devamlılığı sağlanabilir" ifadelerini kullandı.

 

(MA)

ZMO Mısır 1 5 TL'den alınsın
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kuveyt’te 758 yeni koronavirüs vakası ve 2 ölüm kaydedildi
Kuveyt’te 758 yeni koronavirüs vakası ve 2 ölüm kaydedildi
Vaka sayısı arttıkça İran yeni önlemler anlamaya hazırlanıyor
Vaka sayısı arttıkça İran yeni önlemler anlamaya hazırlanıyor