WHO, Kovid-19’la mücadelede gevşeklik gösterilmemesi konusunda uyardı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), aşılara ulaşmanın sağladığı olumlu atmosfere rağmen, özellikle ABD’de hızla yayılan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan ihtiyati tedbirlerde gevşeklik gösterilmemesi konusunda uyarıda bulundu.

119 kez okundu.
WHO, Kovid-19’la mücadelede gevşeklik gösterilmemesi konusunda uyardı

ABD, son 24 saat içinde (Cuma) Kovid-19 kaynaklı 225 bin yeni vaka ve 2 bin 500 ölüm kaydederek salgında yeni bir sıçrama ile karşı karşıya kaldı.  Bu durum, vatandaşların Kasım ayının sonlarında Şükran Günü'nü kutlamak için seyahat etmelerinden birkaç gün sonra gerçekleşti.

AFP haber ajansına göre, iki hafta önce 300 bin vaka eşiğini aşan Kanada,  dün (Cuma) 400 bin vaka sınırını geçti.

WHO Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan konuyla alakalı yaptığı açıklamada, "Aşılar Kovid-19’un ortadan kalktığı anlamına gelmez” diyerek mücadeleye devam etme çağrısında bulundu. 

WHO Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise, aşılarla ilgili ilerlemeyle birlikte salgının sonunun görülmeye başlandığını belirtti. Ancak virüsün hastaneler üzerinde büyük baskı yaratmaya devam edeceği uyarısında bulundu.

İngiltere'de ise sağlık yetkilileri, aşılama kampanyalarıyla birlikte salgında ilkbahara kadar büyük bir düşüş bekliyor. Avrupa'da salgından en çok etkilenen ülke olan Birleşik Krallık (60 binden fazla ölüm) bu hafta Pfizer/BioNTech aşısına kullanımına izin veren ilk Batı ülkesi oldu. Krallık’ın ilk dozları önümüzdeki hafta dağıtmaya başlaması bekleniyor. İngiltere’nin ardından Bahreyn de aşıyı onaylayarak dünyada bu lisansı veren ikinci ülke oldu.

Salgın dünya çapında 65 milyondan fazla kişiyi etkilerken 1,5 milyondan fazla can kaybına neden oldu. Salgın özellikle İtalya'da hızla yayılmaya devam ederken, Latin Amerika ve Karayipler’de bir hafta içinde vaka sayısında yüzde 18 artış kaydedildi. 

Belçika, Fransa ve İspanya, ilk olarak daha savunmasız gruplardan başlayarak Ocak ayında aşılama kampanyaları başlatmayı planlıyor. 

Öte yandan, bazıları çok düşük sıcaklıklarda depolanması gerekilen aşıların onaylanmasıyla birlikte ABD şirketleri hazırlıklara başladı. ABD lojistik devi UPS, aşının sıfırın altında 20 ila 80 derece arasında değişen sıcaklıklarda muhafaza edilmesini sağlayan portatif buzdolapları geliştirdi.

 Otomobil üreticisi Ford şirketi, özel buzdolaplarından çalışanlarına aşı sağlamak için talepte bulunurken, dev Amerikan et şirketi Smithfield, mezbahalarındaki soğuk odaları hizmete sunmak isteğini açıkladı. 

Geriye kalan tek şey, rekor bir dönemde geliştirilen aşılara duyulan güven eksikliği nedeniyle halkı aşıyı almaya ikna etmek.

Bu nedenle örnek olmaları amacıyla Joe Biden ve eski ABD başkanları Barack Obama, George Bush ve Bill Clinton gibi tanınmış şahsiyetler, aşı yaptırma sözü verdiler.

Aşıların gelmesi beklenirken, Noel ve Yeni Yıl nedeniyle bazı ülkelerde alınan tedbirler gevşetildi. Brezilya'da, aşırı kalabalıktan kaçınmak şartıyla Rio de Janeiro'daki alışveriş merkezlerinin günde 24 saat açılmasına izin verildi. Ülke, 24 saat içinde yaklaşık 700 yeni ölüm kaydetti, böylece Kovid-19 kaynaklı toplam ölümlerin sayısı 176 bine çıktı.

ABD’de istihdam oranının Kasım ayında keskin bir şekilde düşmesi ve işsizlere ve ailelere sağlanan yardımların çoğunun 26 Aralık'ta sona ermesi nedeniyle Kongre üzerinde yeni bir ekonomik destek planını oylama baskısı arttı. 

Arjantin ise Kovid-19 salgınının büyümeyi ve kamu harcamalarını olumsuz etkilemesi nedeniyle, en çok ihtiyacı olan insanlara ve küçük işletmelere yardım etmek amacıyla servet sahiplerine yani yaklaşık 12 bin kişiye istisnai bir vergi kararı aldı.

 

 

(Washington/Şarku'l Avsat)

Londra’nın Oxford Caddesi'nde alışveriş yapan maskeli iki kadın
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şivan Perwer Online canlı konser vererek dinleyicisiyle buluşacak
Şivan Perwer Online canlı konser vererek dinleyicisiyle buluşacak
Türk gemisine korsan saldırı: 1 mürettebat öldü, 15’i kaçırıldı
Türk gemisine korsan saldırı: 1 mürettebat öldü, 15’i kaçırıldı