BÜYÜK HAREKÂT - 13 köy kurtarıldı! Bomba ve mermi yağıyor..

Mahmur - Irak Ordusu ve Peşmerge Güçleri, bu sabah Mahmur bölgesinden IŞİD’in işgal ettiği Musul’a doğru harekete geçti.

1916 kez okundu.
BÜYÜK HAREKÂT - 13 köy kurtarıldı! Bomba ve mermi yağıyor.. Advert

Rûdaw muhabiri, Irak ve Kürt güçlerinin Mahmur’un batısında IŞİD’in işgali altındaki 13 köyü kurtardığını bildirdi.

 Muhabirimiz, peşmergeler ile askerlerin, Nasr ve Mahana köylerinde IŞİD’in sert direnişiyle karşılaştığını ve şiddetli çatışmalar meydana geldiğini iletti.

 IŞİD mensupları, uçakalrın hedef saptayamaması için petrol kuyularını ve ham petrolle doldurdukları çukurları ateşe veriyor.

 Buna rağmen uçaklar sözkonusu 2 köye bomba yağdırıyor.

 ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait savaş uçakları ise dün gece boyunca operasyon yapılan bölgelere bombardıman düzenledi.

 Bunun üzerine IŞİD mensuplarının Musul’a kaçtığı öğrenildi.

 Bölge halkı işgalden dolayı Kürdistan Bölgesi’ndeki mülteci kamplarında yaşıyor.

 Bağdat: Birinci aşama başladı

 Irak Savunma Bakanlığı'na bağlı Savaş Medyası Ağı tarafından yapılan açıklamada, Musul'u IŞİD’den kurtarmak için "Fetih" operasyonunun birinci aşamasının başladığı belirtildi.

 

Açıklamada, Musul'a bağlı bazı köylerin Ortak Operasyonlar Komutanlığı denetiminde Musul operasyonlarına bağlı güçlerce örgütten geri alınarak Irak bayraklarının asıldığı ifade edildi.

 McGurk 'yakında' demişti

 ABD öncülüğündeki koalisyon, Irak Ordusu, Sünni milisler ve Peşmerge Güçleri, IŞİD’in “başkenti” olarak gördüğü Musul’u kurtarmak üzere uzun süredir hazırlanıyordu.

 Bu çerçevede Irak Ordusu’nun yaklaşık 10 bin askerden oluşan bazı birlikleri Mahmur’a konuşlanmıştı.

 ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD özel temsilcisi Brett McGurk, Mart başlarında, operasyonunun başlamak üzere olduğunu belirterek, Irak'ın istikrarı için tüm ülkelerden destek istemişti.

 McGurk, "Kompleks bir operasyon sözkonusu ancak askeri planlaması iyi yapıldı" demişti.

 İki peşmerge tugayı

 Öte yandan, Koalisyon Sözcüsü Albay Christopher Garver, 8 ila 12 Irak tugayı ile iki Peşmerge tugayının her biri 2 ila 3 bin askerle Musul operasyonuna destek vereceğini söylemişti.

 Musul'daki IŞİD mensuplarının sayısının 10 binin üstünde olmadığını söyleyen Christopher Garver, bu yılın sonuna kadar Musul'un geri alınmasının düşük ihtimal olduğunu da ifade etmişti.

 IŞİD, Irak'ın ikinci büyük şehri Musul'u Haziran 2014'te ele geçirmişti.

Urfa haberleri hdp akp chp mhp siyaset savaş yaşam ölüm Ortadoğu kürtistan türkiye spor gap apo pkk demokrasi adalet dünya urfagündem gaphaberleri ruhanews sondakika Şanlıurfa
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırkpınar'da başpehlivan Cengizhan Şimşek oldu
Kırkpınar'da başpehlivan Cengizhan Şimşek oldu
Çanakkale'deki orman yangını
Çanakkale'deki orman yangını