HABER VAR İCRAAT YOK
Ömer Dodanlı

HABER VAR İCRAAT YOK

Bu içerik 2029 kez okundu.

 

Halk Medyatik Başkan Değil,Hizmet eden  Belediye Başkan İstiyor…

Şanlıurfa  Büyükşehir belediyesi ve Merkez ilçeleri Haliliye,Eyyübiye ve Karaköprü Belediyelerinde hiç dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. Medyada  Haliliye,Eyyübiye ve Karaköprü ilçe  Belediyeleri haberlerinin  olmadığı bir gün neredeyse yok gibi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ve Merkez ilçe belediyelerimiz Haliliye,Eyyübiye ve Karaköprü belediyeleri, hemen hergün değişik bir çalışmayla İnternet haber sitelerine, gazetelerde ve Televizyonlarda yer alıyor.

 

Şanlıurfa’ya hizmet için seçilmiş belediye başkanlarımızı halk arasında onlarla hemhal olurken, diğer bir gün belediyenin yaptığı çalışmaları denetlerken, başka bir gün sosyal yardım organizasyonunda Suriyeli Mülteciler yardım dağıtırken görüyoruz.

 

Büyükşehir belediyelerinin olduğu şehirlerde alt kademe belediyesi olarak hizmet etmek biraz daha zordur. Hele büyükşehir ve alt kademe belediyeleri  arasındaki koordinasyonsuzluk ve uyumsuzluk mevcut ise,görüşleri farklı ise,çatışma yaşanması ve şikayetlerin olmaması mümkün değildir.Bu çatışma ve uyumsuzlukta ise tüm Şanlıurfa ve merkez ilçeleri hizmet alamama adına zarar görmektedir.

 

Hatırlayın, geçtiğimiz dönemde Şanlıurfa Belediye Başkanı olarak Ahmet Eşref Fakıbaba’nın görev yaptığı dönemi. Şanlıurfa halkına hizmetler sorulduğunda neredeyse %80-90’lara kadar varan bir halk memnuniyeti vardı.Ancak ikinci 5 yıllık başkanlığı döneminde ise bu oran %60-65’lere kadar düşse de halk yine Fakıbaba’nın hizmetlerinden razı olduğu görülse de,bazı kesimler  belediyeyle Fakıbaba’yla sürekli olarak tartışmalar yaşıyordu. Buna rağmen halkın şikayetleri hiç bitmiyordu.

Gerçi yine bitmiyor. Ak Partili büyükşehir belediye başkanı ve  alt kademe belediye başkanları arasında uyumsuzluğun  ardı arkası gelmiyor. Son zamanlarda bu uyumsuzluk  belediye hizmetlerinden çok siyasi parti zeminine kaymış görünüyor. Görünen o ki, Haliliye,Eyyübiye  ve Karaköprü belediyesi alt kademe belediye başkanları Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç’i bir türlü benimseyemedi ve O’nu kabullenemedi ve aralarındaki bu uyumsuzluğun da sebebinin burada kaynaklandığı halk arasında dilden dile dolaştığı görülüyor.Halk Büyükşehir ve alt kademe belediyelerinin uyumlu ve koordineli bir şekilde çalışarak vatandaşa hizmet yapmalarını bekliyor.

 

Ancak halkın söylemleriyle birlikte Şanlıurfa’nın alt kademe belediyeleri olan Haliliye,Eyyübiye,Karaköprü  Belediyesi’nin büyükşehir’e yönelik, sert eleştirilerine medyada rastlayamıyoruz. Karaköprü,Eyyübiye,Haliliye  Belediyesi’nin büyükşehirden şikayetinin olmadığını sanmıyorum. İlçe Belediye Başkanları, anladığım kadarıyla şikayetçi olduğu konuları yazıyla doğrudan muhatabına iletiyor, mecliste gündeme getiriyor. Bunlar basına yansımıyor. Vatandaş istenilen hizmeti alamadığı zaman Büyükşehir  Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ve alt kademe ilçeleri olan Haliliye,Eyyübiye ve Karaköprü belediyeleri n vatandaş gözündeki ‘hizmet yapılmıyor’ şeklindeki algısı her geçen gün artarak devam ediyor.

Tüm vatandaşların Büyükşehir başta olmak üzere yerel idareciler olan belediye başkanlarından istedikleri en önemli hizmetler başta temizlik,trafik,yeni imar alanlarının açılması,konut sorunu,çarpık yapılaşmaların kentsel dönüşümlerle  yapılması ve Şanlıurfa’daki  yaşam kalitesini yükseltmektir’ düşüncesiyle sadece yaptığı hizmetlerle adını duyurmalarını. Bu faaliyetlerle idarecilikte ki meziyetleriyle kendini kabul ettirmeleridir.

 

Hizmete talip olmuş belediye başkanlarının,samimi ve içten tavırlarıyla partili partisiz herkesin güvenini kazanmaları , aslında sadece Şanlıurfa’ya değil, bütün Türkiye’ye bir belediye başkanı nasıl olmalı konusunda örnek olmalı.

Sadece medyaya hergün bir veya iki haber servis edip, gündemde kalınabilir ama bu bir süre sonra insanların gözünde olumsuz imaj oluşturur.Çünkü vatandaş icraatlarıyla başkanları değerlendiriyor. Ama şimdiye kadar yapılan çalışmalar beğenilir yâda beğenilmez, hizmetlerle gündemde olursanız, bir süre sonra ‘Başkan çalışıyor’ en kötü ihtimalle ‘Elinde imkân olsa hizmet edecek ama imkanlarıyla bu kadarını yapabiliyor’ algısı oluşmaya başlar. Vatandaşların gözüne daha sempatik gelinir.Bizden söylemesi.

 

Bir başka yazıda buluşmak dileğiyle…

DİĞER YAZILAR
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakaryasporlu Caner Şanlıurfaspor'da
Sakaryasporlu Caner Şanlıurfaspor'da
AK Parti İl Başkanlığı binasında intihar girişimi
AK Parti İl Başkanlığı binasında intihar girişimi