Ak Parti Umduğunu Bulamadı
Ömer Dodanlı

Ak Parti Umduğunu Bulamadı

Bu içerik 1191 kez okundu.

Şanlıurfa’da AK Parti'nin oy kaybetmesinin temel nedenlerinin başında aday adaylarının Temayül yoklaması,İl ve ilçe yönetimi listelerinde yer alan isimlerin Genel Merkez tarafından açıklanan listeye yansımaması gibi nedenler Ak Parti'nin büyük umutlar bağladığı Şanlıurfa'da hayal kırıklığı yarattı.Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili aday Listesine bakıldığında, Şanlıurfa’da yaşayan ve kendilerini mecliste temsil edecek farklı kültür ve demografik yapıları temsil eden kişilerin listede yer bulmadığını gören seçmenler, sevdiği veya mecliste görmek istediği adaylarını liste dışında görmesine tepki göstererek oylarını Ak Parti'ye vermeyerek Ak Parti Genel Merkezine ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sandıkta gereken mesajı verdi.

 

İşte bu anlamda siyasi parti Genel Merkezlerinin Şanlıurfalılara dayattığı ve çoğunluk tarafından kabul görmeyen bu listelere Şanlıurfa seçmeni Ak Prti'ye büyük bir ders vererek demokratik haklarını sandığa yansıtarak Genel Merkeze uyarı niteliğinde bir mesaj verdi.

 

AK Parti’de listede yer alamayanlardan bazıları, bu liste yapısıyla AK Parti’nin Şanlıurfa’da umduğunu bulamayacağını söylüyorlarlardı ve beklenen de oldu.

 

7 Haziran seçimleri öncesi Ak Parti neden Şanlıurfa'da umduğunu bulmayacak sorusuna seçmenlerin verdikleri cevaplar aynen şöyleydi:Ak Parti Şanlıurfa Listesinde ilk sıralarda yer alan Mehmet Kasım Gülpınar hariç,Ak Parti listenin hazırlanmasında Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Nureddin Nebati’nin var olduğu algısı vardı.

 

Ak Parti Genel Merkezi Şanlıurfa'daki Sivil toplum kuruluşları ve parti il , ilçe yönetimlerini dikkate almadığı ve Şanlıurfalılara dayatılan listede temsil edilmediği algısı vardı.

 

Ak Parti Genel Merkezi tarafından Şanlıurfalılara dayatılan ve özellikle Şanlıurfa'yı ciddi anlamda temsil edecek ve oy alabilecek bir iki veya bilemediğin üç adayın dışında güçlü adayların listede yer bulamamsından dolayı da seçmenlerden açık açık olmasa da büyük bir tepki vardı.İşte tam da 7 haziran seçimlerinde özellikle Ak Parti'inin 2002 yılında kuruluşundan bu yana büyük bir farkla iktidar partisi olan Ak Parti'nin yanında yer alan ve listede umduğunu bulamayan seçmenler sandıkta 12 yıldır destekleği Ak Parti'ye bir Osmanlı tokadı vurarak Ak Parti Genel Merkezine çok önemli bir mesaj verdi.

 

HDP’de ise , listeden memnun olmayanların olduğunu duyuyorduk.Memnun olmayanların gerekçeleri de HDP listesinde bulunan adayların da Şanlıurfa’nın demografik yapısına uygun olmamasına bağlanıyordu.

 

MHP’nin listesine baktığımızda, çok söylenecek söz yoktu.MHP tabanında çok büyük bir tepki de yoktu.

Şanlıurfa'da bu seçimde dikkat çeken başka bir noktada şuydu:Şanlıurfa ve ilçelerinde partiler çok sistemli çalışıyor gibi görünüyordu ancak önceki seçimlere baktığımızda SKM'lerin bu noktada koordineli çalışmadığını gördük.Nedeni ise vekil adaylarının kendi çalışmalarını koordine eden bir ekip oluşturmalarını örnek olarak gösterebiliriz.

 

Her seçim döneminde başarıyı getiren en önemli unsurların başında 'SİSTEMLİ ÇALIŞMA' görülürken bu seçimde özellikle Şanlıurfa'da sistemli çalışma eksikliği. Bu noktada urfa'da özellikle her parti bu yönde eleştiriliyordu.

 

Her ne kadar bu seçimde AK Parti’nin oylarının düştüğü söylense de, Türkiye'de halen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sevgisi ve rüzgarı devam ediyor.

Dolayısıyla düşüş olsa bile hem Şanlıurfa hem de Türkiye'de 1.parti yine AK Parti olmuştur.Seçmen sadece Ak Partiye bu dönemde bazı mesajlar vererek yapılan yanlışları hatırlatmıştır.

Milli irade böyle uygun görmüştür.Dileriz herkes payına düşen bu mesajda ders çıkarır.

 

Görelim bakalım Mevlam ne eylerse güzel eyler.

DİĞER YAZILAR
Yorum Yap
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakaryasporlu Caner Şanlıurfaspor'da
Sakaryasporlu Caner Şanlıurfaspor'da
AK Parti İl Başkanlığı binasında intihar girişimi
AK Parti İl Başkanlığı binasında intihar girişimi